Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Celosvětový úspěch českého studenta. Vyhrál mezinárodní olympiádu v biologii i zeměpise

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Hned tři medaile si z celosvětové olympiády IBO Challenge II středoškoláků odnesl osmnáctiletý Marek Pavlica. Student pražského Gymnázia Na Vítězné pláni získal zlato v biologii a zeměpise, v chemii se umístil na druhém místě.

Pro Marka Pavlicu nebyl letošní úspěch v předmětových olympiádách prvním. Už v roce 2019, kdy chodil na gymnáziu teprve do prvního ročníku, získal zlato na zeměpisné olympiádě v čínském Tegu. „Baví mě to, takže vše dělám rád a s chutí. A také bych to svedl na geny a výchovu,“ říká student, který v rámci projektu Otevřená věda, jež pořádá Akademie věd, chodí jednou týdně na stáž do Ústavu chemických procesů.

Kromě počtu medailí je navíc úspěch českého středoškoláka jedinečný také ve skladbě předmětů, v kterých vyniká. „Především kombinace příbuzných oborů, jako je fyzika, matematika, astronomie či informatika, se opakují. Ale kombinace biologie a chemie je opravdu unikátní, stejně jako Markovy medailové výsledky,“ míní koordinátorka české reprezentace v biologické olympiádě Lenka Libusová.

Účastníci IBO Challenge II na exkurzi v Podyjí. Zleva J. Černý, M. Vostrčil, T. Maxerová, M. Pokorný, M. Pavlica, A. Reiter. Dole L. Libusová. Foto L. Libusová. Foto: Přírodovědecká fakulta UK

Příprava pro budoucí vědce

Olympiáda se skládá z několika částí zahrnujících teoretické otázky i prakticky zaměřené či aplikované úkoly z ekologie, systematiky živočichů a biotechnologických oborů. „Připravují se tím na výzvy, před které budou postaveni, pokud se vydají na dráhu vědeckého výzkumníka,“ vysvětluje Libusová.

Ačkoli se letošní dvaatřicátý ročník soutěže měl konat v portugalském Lisabonu, kvůli pandemickým opatřením se klání uskutečnilo online. Členové české výpravy se tak namísto Pyrenejského poloostrova přesunuli do Národního parku Podyjí, kde virtuálně dva dny soutěžili se studenty z celého světa.

Pavlica nicméně nebyl jediný, kdo si nejcennější kovy z přírodních věd odnesl. Medaile se totiž udělují v takzvaných pásmech, kdy zlatou získává nejlepších deset procent, dalších dvacet procent si odnese stříbro a následných třicet procent bronz. Češi získali z biologie další dvě stříbra díky Matějovi Pokornému z Aše a Tereze Maxerové z Českých Budějovic, jeden bronz pak vybojoval Matěj Vostrčil ze Skutče.  

Zdroj: aktuálně.cz, natur.cuni.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…