Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bývalá basketbalová hvězda se zasadila o záchranu milionů žraloků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Basketbalista Yao Ming vedl houstonský tým do čtyř turnajových mistrovství v USA, přesto jeho největším vítězstvím možná může být jeho účast na záchraně milionů žraloků v Číně.

Yao v roce 2006 vstoupil do mediální kampaně na zákaz polévky ze žraločích ploutví, která je v Číně považována za delikatesu. Po devíti letech jsou vidět dramatické změny v postojích ohledně této tradiční pochoutky.

Sportovec vystupoval v televizním spotu a upozorňoval lidi na to, jaký dopad mají jejich stravovací návyky na populaci žraloků v asijských vodách. Vysvětloval jim, že 70 milionů žraloků je každý rok zabito jen pro jejich ploutve, přičemž ve spotu vzhlédl od své polévky k nádrži plné zraněných žraloků. Se znechucením odstrčil polévku pryč a spolu s ním i další návštěvníci restaurace. A přesně to se nakonec stalo i v reálném životě, nejen v televizním spotu.

Yaoův výstup v televizi natolik ovlivnil obchodníka Jima Zhanga, že se stal ochráncem životního prostředí na plný úvazek a úspěšně loboval v čínském parlamentu ohledně zákazu podávání žraločí polévky na státních banketech. Brzy se k zákazu přidaly Honk Kong, Malajsie a Indie; pět hotelových skupin, tři lodní společnosti a 24 letadlových společností.

Do roku 2014 poklesl prodej polévky ze žraločích ploutví o 82 % a skoro dvě třetiny Číňanů uvádí, že přestaly jíst tuto polévka právě díky kampani, ve které figuroval basketbalista Yao Ming. Ten dříve hrál za basketbalový tým Šanghajští žraloci.

Zdroj: www.goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.