Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bývalá basketbalová hvězda se zasadila o záchranu milionů žraloků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Basketbalista Yao Ming vedl houstonský tým do čtyř turnajových mistrovství v USA, přesto jeho největším vítězstvím možná může být jeho účast na záchraně milionů žraloků v Číně.

Yao v roce 2006 vstoupil do mediální kampaně na zákaz polévky ze žraločích ploutví, která je v Číně považována za delikatesu. Po devíti letech jsou vidět dramatické změny v postojích ohledně této tradiční pochoutky.

Sportovec vystupoval v televizním spotu a upozorňoval lidi na to, jaký dopad mají jejich stravovací návyky na populaci žraloků v asijských vodách. Vysvětloval jim, že 70 milionů žraloků je každý rok zabito jen pro jejich ploutve, přičemž ve spotu vzhlédl od své polévky k nádrži plné zraněných žraloků. Se znechucením odstrčil polévku pryč a spolu s ním i další návštěvníci restaurace. A přesně to se nakonec stalo i v reálném životě, nejen v televizním spotu.

Yaoův výstup v televizi natolik ovlivnil obchodníka Jima Zhanga, že se stal ochráncem životního prostředí na plný úvazek a úspěšně loboval v čínském parlamentu ohledně zákazu podávání žraločí polévky na státních banketech. Brzy se k zákazu přidaly Honk Kong, Malajsie a Indie; pět hotelových skupin, tři lodní společnosti a 24 letadlových společností.

Do roku 2014 poklesl prodej polévky ze žraločích ploutví o 82 % a skoro dvě třetiny Číňanů uvádí, že přestaly jíst tuto polévka právě díky kampani, ve které figuroval basketbalista Yao Ming. Ten dříve hrál za basketbalový tým Šanghajští žraloci.

Zdroj: www.goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.