Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Building Information Model (BIM) bude pomáhat při stavbách i státu

3D modely staveb ušetří peníze i papírování. Ilustrační foto: Pixabay

Digitalizace stavebnictví se blíží. Stát zavede použití nástroje BIM (informační model stavby) pro nadlimitní zakázky nad 150 milionů korun. Nástroj má stavbu lépe celkově připravit a také predikovat její životní cyklus, tím ušetří peníze i papírování.

Pomocí 3D modelu pomůže BIM nasimulovat celý dům nebo objekt až do jeho projekčních detailů. Můžete tedy celou stavbu zanalyzovat po různých stránkách ještě předtím, než ji postavíte. Budete vědět, zda je udržitelná, podíváte se, jaká okna nebo dveře se tam hodí. Kudy půjde slunce přes den, jak dům zasadit do okolní krajiny atd. Můžete také předem vědět, jak by se úpravy mohly podepsat na statice do budoucna, protože nástroj predikuje vývoj po celý život stavby, tedy klidně 70 až 100 let. „U projektů, které model měly, bylo mnohem méně nedodělků, vad, předělávek,“ vysvětluje ředitel odboru koncepce BIM Jaroslav Nechyba z České agentury pro standardizaci.

Peníze se ušetří zejména při provozu, protože při 60leté údržbě nemovitosti se peněz vyplýtvá hodně. Pokud ale budeme dopředu znát možné problémy, dá se jim předejít. Papírování zase ušetří celková připravenost stavby díky tomuto nástroji. Stavebnictví tak udělá velký krok k digitalizaci. BIM by měl být vhodný pro všechny typy staveb, tedy nejen domy. Pro stavbu rodinných domů bude ale 3D model jednoduší i pro orientaci běžného člověka.

Soukromý sektor již BIM využívá déle, od července 2023 bude povinný pro nadlimitní veřejné zakázky nad 150 milionů korun. „Nyní se k tomu připravuje věcný záměr zákona o BIM, který by měl být relativně jednoduchý. Měl by říct, jaká jsou základní pravidla, jakých organizací a staveb se to postupně týká,“ dodává Nechyba.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…