Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Building Information Model (BIM) bude pomáhat při stavbách i státu

3D modely staveb ušetří peníze i papírování. Ilustrační foto: Pixabay

Digitalizace stavebnictví se blíží. Stát zavede použití nástroje BIM (informační model stavby) pro nadlimitní zakázky nad 150 milionů korun. Nástroj má stavbu lépe celkově připravit a také predikovat její životní cyklus, tím ušetří peníze i papírování.

Pomocí 3D modelu pomůže BIM nasimulovat celý dům nebo objekt až do jeho projekčních detailů. Můžete tedy celou stavbu zanalyzovat po různých stránkách ještě předtím, než ji postavíte. Budete vědět, zda je udržitelná, podíváte se, jaká okna nebo dveře se tam hodí. Kudy půjde slunce přes den, jak dům zasadit do okolní krajiny atd. Můžete také předem vědět, jak by se úpravy mohly podepsat na statice do budoucna, protože nástroj predikuje vývoj po celý život stavby, tedy klidně 70 až 100 let. „U projektů, které model měly, bylo mnohem méně nedodělků, vad, předělávek,“ vysvětluje ředitel odboru koncepce BIM Jaroslav Nechyba z České agentury pro standardizaci.

Peníze se ušetří zejména při provozu, protože při 60leté údržbě nemovitosti se peněz vyplýtvá hodně. Pokud ale budeme dopředu znát možné problémy, dá se jim předejít. Papírování zase ušetří celková připravenost stavby díky tomuto nástroji. Stavebnictví tak udělá velký krok k digitalizaci. BIM by měl být vhodný pro všechny typy staveb, tedy nejen domy. Pro stavbu rodinných domů bude ale 3D model jednoduší i pro orientaci běžného člověka.

Soukromý sektor již BIM využívá déle, od července 2023 bude povinný pro nadlimitní veřejné zakázky nad 150 milionů korun. „Nyní se k tomu připravuje věcný záměr zákona o BIM, který by měl být relativně jednoduchý. Měl by říct, jaká jsou základní pravidla, jakých organizací a staveb se to postupně týká,“ dodává Nechyba.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…