Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Building Information Model (BIM) bude pomáhat při stavbách i státu

3D modely staveb ušetří peníze i papírování. Ilustrační foto: Pixabay

Digitalizace stavebnictví se blíží. Stát zavede použití nástroje BIM (informační model stavby) pro nadlimitní zakázky nad 150 milionů korun. Nástroj má stavbu lépe celkově připravit a také predikovat její životní cyklus, tím ušetří peníze i papírování.

Pomocí 3D modelu pomůže BIM nasimulovat celý dům nebo objekt až do jeho projekčních detailů. Můžete tedy celou stavbu zanalyzovat po různých stránkách ještě předtím, než ji postavíte. Budete vědět, zda je udržitelná, podíváte se, jaká okna nebo dveře se tam hodí. Kudy půjde slunce přes den, jak dům zasadit do okolní krajiny atd. Můžete také předem vědět, jak by se úpravy mohly podepsat na statice do budoucna, protože nástroj predikuje vývoj po celý život stavby, tedy klidně 70 až 100 let. „U projektů, které model měly, bylo mnohem méně nedodělků, vad, předělávek,“ vysvětluje ředitel odboru koncepce BIM Jaroslav Nechyba z České agentury pro standardizaci.

Peníze se ušetří zejména při provozu, protože při 60leté údržbě nemovitosti se peněz vyplýtvá hodně. Pokud ale budeme dopředu znát možné problémy, dá se jim předejít. Papírování zase ušetří celková připravenost stavby díky tomuto nástroji. Stavebnictví tak udělá velký krok k digitalizaci. BIM by měl být vhodný pro všechny typy staveb, tedy nejen domy. Pro stavbu rodinných domů bude ale 3D model jednoduší i pro orientaci běžného člověka.

Soukromý sektor již BIM využívá déle, od července 2023 bude povinný pro nadlimitní veřejné zakázky nad 150 milionů korun. „Nyní se k tomu připravuje věcný záměr zákona o BIM, který by měl být relativně jednoduchý. Měl by říct, jaká jsou základní pravidla, jakých organizací a staveb se to postupně týká,“ dodává Nechyba.

Zdroj: CzechCrunch

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…