Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno jde záchraně klimatu naproti. Solárními panely osadí více než sto střech

Zdroj fotografie: Freepik

Rozlohu patnácti fotbalových hřišť zaujmou nové solární panely na brněnských střechách. Ročně by měl tento nový zdroj energie uspořit 36 tisíc tun emisí oxidu uhličitého. K fungování elektrárny navíc mohou přispět přímo občané města.

Naším cílem je vytvořit virtuální elektrárnu, do níž bude moci dodávat elektřinu kterýkoliv Brňan. Chceme zde nastavit takové výkupní ceny, aby se lidem a firmám opravdu vyplatilo investovat do fotovoltaických a fototermických technologií,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík. Kromě solárních panelů dotvoří nový agregační blok i elektrodový kotel s akumulátory tepla v areálu SAKO Brno.

V první fázi budou panely umístěny na budovy vlastněné městem, svěřené městským částem nebo ve vlastnictví městských firem. Ve druhém kroku chce město do projektu zapojit soukromé vlastníky. Většina energie bude spotřebována přímo v místě instalace, přebytky pak poputují do rozvodné sítě. Realizace projektu začne v průběhu letošního roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…