Lidský mozek je fascinující orgán opředený mnohými tajemstvími. Nyní se však brněnským vědcům podařilo jednu z jeho záhad rozluštit, a vložit tak další střípek do mozaiky možných léčebných postupů obávané Alzheimerovy choroby.
Čeští výzkumníci mají na kontě další úspěch celosvětového významu. Brněnskému týmu vědců se podařilo odhalit dosud skrytý potenciál magnetické stimulace mozku, která podle jejich nové studie dokáže potlačit kognitivní potíže pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Transkraniální magnetická stimulace (TMS) se přitom dosud používala především k potlačení deprese neúspěšně léčené standardními postupy. Tato neinvazivní metoda využívá magnetická pole ke stimulaci nervových buněk v mozku tím, že v něm indukuje proudy, které zvyšují aktivitu neuronů. Opakovaná neboli repetitivní stimulace by tak podle vědců mohla oddálit rozvoj demence u pacientů s kognitivními potížemi.
Tento přelomový objev si vysloužil místo na stránkách prestižního vědeckého časopisu Brain Stimulation. Stojí za ním brněnská neurovědkyně Irena Rektorová spolu se svými s kolegy z vědecko-výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Ti se nyní budou usilovně věnovat dalšímu zkoumání, které by o fungování lidského mozku mohlo prozradit ještě více.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…