Brněnský student navrhl systém upozorňující na jízdu v protisměru

Zdroj fotografie: Pixabay

Student bakalářského studia Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně přišel s nápadem na vytvoření unikátního systému na detekci vozidel v protisměru nejen na dálnicích. Ondřej Vacek tak pomocí stávajících kamer i informačních tabulí chce omezit počet dopravních nehod.

Systém by měl být sám schopný detekovat vozidla, která do protisměru vjedou, a následně ostatní na to upozornit pomocí chytrých dopravních značek nebo tabulí. „Případně použije světelnou signalizaci a auta jedoucí správným směrem informuje a může je i případně zastavit, a tím minimalizovat riziko možného čelního střetu vozidel,“ řekl Vacek. Jeho práce počítá i s nižším rozpočtem, snaží se proto využít již existující a funkční zařízení.

Student chce téma v budoucnu rozvíjet. „Rád bych se tématu věnoval i v dalších ročnících, momentálně zvažuji, že bych svou bakalářkou práci zaměřil právě tímto směrem. Dalším krokem je totiž návrh softwaru, na což bych se rád v budoucnu zaměřil,“ uvedl Vacek. Se systémem se zúčastnil i dopravně bezpečnostní soutěže Moje vize nula, kde obsadil čtvrté místo.

Autor článku

Eva Krejčí