Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brňané si nově mohou posedět a počíst na literárních lavičkách

Na literární lavičce si Brňané mohou oddechnout a užít si knížku. Zdroj: Knihovna Jiřího Mahena

Na začátku října nainstalovali nadšenci z Knihovny Jiřího Mahena do centra Brna dvě literární lavičky, ke kterým náleží příruční knihovnička. Na Jakubském náměstí a Moravském náměstí před kinem Scala se tak mohou malí i velcí čtenáři v klidu usadit s knihou a vybrat si z tamní knihovničky kteroukoliv knížku.

Ačkoliv se jedná o v zahraničí rozšířený koncept, v Brně našel své místo poprvé. „Koncept Literárních laviček našel svoji inspiraci v zahraničí, knihovna jej však rozvinula a připravila unikátní mobiliář, který oživí veřejný prostor, nabídne veřejnosti zajímavou knižní i hudební nabídku, a zpříjemní tak pobyt v centru města,“ řekla projektová manažerka knihovny Eva Vojtíšková. Systém půjčování funguje tak, že vypůjčenou knihu po přečtení čtenář vrátí zpět, nebo ji naradí svoji vlastní. Knihy v lavičkách plánují zástupci Knihovny Jiřího Mahena pravidelně doplňovat a tematicky obměňovat, aby si pokaždé vybral i čtenář, který lavičky navštěvuje často.

Místní i návštěvníci Brna již nyní mohou zkusit lavičky otestovat a vybrat si z několika literárních témat. Čekat na ně podle organizátorů literárních laviček budou například detektivky či odpočinkové knihy ke kávě. Časem se v knihovničce u laviček objeví i hudební CD, mluvené slovo, DVD, notové záznamy či kvízy. Organizátoři z knihovny do budoucna lákají také na společná setkání u knihovniček či akce pořádané ve spolupráci s dalšími subjekty působícími na náměstí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.