Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Břeclavské sídliště má první BIOtejner v Česku. Odpad v něm pomáhají likvidovat slepice

Zdroj fotografie: breclav.eu

Jak se jednoduše a ekologicky zbavit bioodpadu? Obyvatelé Břeclavi mohou od pátku 4. září kompostovat své zbytky v originálním BIOtejneru. Místní sídliště Na Valtické se může jako první v Česku pochlubit vlastním kontejnerem, který slouží zároveň jako kompostér a částečně i jako voliéra pro domácí slepice.

BIOtejner je prodyšný, takže v něm jde kompostovat běžně jako v kompostéru, zároveň jej ale lze využít jako kontejner, jeho obsah vysypat a odvézt na kompostárnu. Bonusem je pak užitečná voliéra slepic. „Slepice jsou mistryně v likvidaci bioodpadu. Je to princip, který funguje už tisíce let,“ řekl Radek Staňka z firmy Moje odpadky, který celý projekt inicioval. Slavnostního otevření BIOtejneru se zúčastnily i děti ze Základní školy na Valtické, které převzaly patronát nad slepicemi ve voliéře.

V budoucnu by se mohly BIOtejnery rozšířit i do dalších částí Břeclavi. „Snažíme se tímto projektem zpopularizovat téma bioodpadu a jeho třídění v návaznosti na nový motivační systém třídění odpadu, který budeme ve městě zavádět od nového roku. Pokud se tady Na Valtické BIOtejner osvědčí, tak máme vytipovány tři další lokality, kde bychom mohli umístit další,“ uvedl místostarosta města Jakub Matuška.

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…