Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Břeclavské sídliště má první BIOtejner v Česku. Odpad v něm pomáhají likvidovat slepice

Zdroj fotografie: breclav.eu

Jak se jednoduše a ekologicky zbavit bioodpadu? Obyvatelé Břeclavi mohou od pátku 4. září kompostovat své zbytky v originálním BIOtejneru. Místní sídliště Na Valtické se může jako první v Česku pochlubit vlastním kontejnerem, který slouží zároveň jako kompostér a částečně i jako voliéra pro domácí slepice.

BIOtejner je prodyšný, takže v něm jde kompostovat běžně jako v kompostéru, zároveň jej ale lze využít jako kontejner, jeho obsah vysypat a odvézt na kompostárnu. Bonusem je pak užitečná voliéra slepic. „Slepice jsou mistryně v likvidaci bioodpadu. Je to princip, který funguje už tisíce let,“ řekl Radek Staňka z firmy Moje odpadky, který celý projekt inicioval. Slavnostního otevření BIOtejneru se zúčastnily i děti ze Základní školy na Valtické, které převzaly patronát nad slepicemi ve voliéře.

V budoucnu by se mohly BIOtejnery rozšířit i do dalších částí Břeclavi. „Snažíme se tímto projektem zpopularizovat téma bioodpadu a jeho třídění v návaznosti na nový motivační systém třídění odpadu, který budeme ve městě zavádět od nového roku. Pokud se tady Na Valtické BIOtejner osvědčí, tak máme vytipovány tři další lokality, kde bychom mohli umístit další,“ uvedl místostarosta města Jakub Matuška.

Související články

Inspirace

Přední fotbalové kluby používají dresy z mořských odpadků

Inspirace

Tunisan strávil prázdniny čištěním 30 pláží od odpadků

Inspirace

V Budějovicích uvařili pivo ze ztvrdlého přebytečného chleba

Inspirace

Rohlik.cz omezuje plasty a nabízí zákazníkům šetrné nákupy

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.