Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezpečné nákupy nejen v době pandemie? Český start-up přichází s unikátním řešením

2 minuty radosti
Umělá inteligence rozpozná věk, pohlaví či emoce i nasazené roušky. Zdroj fotografií: společnost Iterait

Speciální kamera během pár okamžiků rozklíčuje vzorce zákaznického chování a zhodnotí i mnohé bezpečnostní faktory. Službu tak udělá nejen obchodníkům, ale zároveň poslouží jako podpůrné bezpečnostní opatření.

Zařízení je velmi malé, nenáročné na instalaci, a navíc spotřebovává minimum elektřiny. Zdroj: archiv projektu

Unikátní řešení Vividi Stay Safe z dílny českého start-upu Iterait překonalo své původní poslání sloužit především k lepšímu porozumění zákaznického chování. Díky umělé inteligenci totiž dokáže zvýšit bezpečí návštěvníků obchodů a dalších uzavřených prostor, a tím podpořit opatření proti šíření nakažlivých chorob. Aktuálně tak může pomoci zejména v obnovení provozu obchodů po pandemii nemoci covid-19.

Kamera Vividi umí vyhodnotit obsazenost prodejny. Zdroj: archiv projektu

Inteligentní kamera umí pomocí snímání prostoru a detekce osob v reálném čase rozpoznat věk i náladu zákazníka, nebo třeba vyhodnotit délku jeho návštěvy. Kromě cenných informací pro obchodníky, kteří však v souladu s GDPR dostávají pouze anonymizovaná data, dokáže kamera informovat o počtu zákazníků v obchodě a vyzvat další, aby před vstupem počkali, než se prostor uvolní. To může být velmi užitečné zejména v dobách, kdy je koncentrace velkého počtu lidí na jednom místě nežádoucí. Kamera Vividi navíc rozpozná i nasazené roušky.

Kamera Vividi umí vyhodnotit obsazenost prodejny. Zdroj: archiv projektu

Umělá inteligence se zároveň dokáže naučit vzorce podezřelého chování, a obchodníka tak upozorní na potenciální zloděje. „Stále pracujeme na zpřesňování a zařazování nových prvků analýzy. Aktuálně mimo jiné pracujeme na vývoji řešení, které bude českým zemědělcům pomáhat s analýzou zvířecího chování,“ nastínila směr, kterým se bude projekt dále ubírat, marketingová managerka firmy Dominika Pokorná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Brněnské vánoční trhy pomáhají i opuštěným zvířatům

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…