Bezpečné nákupy nejen v době pandemie? Český start-up přichází s unikátním řešením

2 minuty radosti
Umělá inteligence rozpozná věk, pohlaví či emoce i nasazené roušky. Zdroj fotografií: společnost Iterait

Speciální kamera během pár okamžiků rozklíčuje vzorce zákaznického chování a zhodnotí i mnohé bezpečnostní faktory. Službu tak udělá nejen obchodníkům, ale zároveň poslouží jako podpůrné bezpečnostní opatření.

Zařízení je velmi malé, nenáročné na instalaci, a navíc spotřebovává minimum elektřiny. Zdroj: archiv projektu

Unikátní řešení Vividi Stay Safe z dílny českého start-upu Iterait překonalo své původní poslání sloužit především k lepšímu porozumění zákaznického chování. Díky umělé inteligenci totiž dokáže zvýšit bezpečí návštěvníků obchodů a dalších uzavřených prostor, a tím podpořit opatření proti šíření nakažlivých chorob. Aktuálně tak může pomoci zejména v obnovení provozu obchodů po pandemii nemoci covid-19.

Kamera Vividi umí vyhodnotit obsazenost prodejny. Zdroj: archiv projektu

Inteligentní kamera umí pomocí snímání prostoru a detekce osob v reálném čase rozpoznat věk i náladu zákazníka, nebo třeba vyhodnotit délku jeho návštěvy. Kromě cenných informací pro obchodníky, kteří však v souladu s GDPR dostávají pouze anonymizovaná data, dokáže kamera informovat o počtu zákazníků v obchodě a vyzvat další, aby před vstupem počkali, než se prostor uvolní. To může být velmi užitečné zejména v dobách, kdy je koncentrace velkého počtu lidí na jednom místě nežádoucí. Kamera Vividi navíc rozpozná i nasazené roušky.

Kamera Vividi umí vyhodnotit obsazenost prodejny. Zdroj: archiv projektu

Umělá inteligence se zároveň dokáže naučit vzorce podezřelého chování, a obchodníka tak upozorní na potenciální zloděje. „Stále pracujeme na zpřesňování a zařazování nových prvků analýzy. Aktuálně mimo jiné pracujeme na vývoji řešení, které bude českým zemědělcům pomáhat s analýzou zvířecího chování,“ nastínila směr, kterým se bude projekt dále ubírat, marketingová managerka firmy Dominika Pokorná.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.