Stav vody v českých rezervoárech ověří nové plovoucí zařízení. Bezdrátový přístroj, který v rámci česko-rakouského projektu WaterMon připravují vědci z Vysokého učení technického (VUT), by měl přesností i cenou předčít způsoby vodní kontroly používané doposud.
„Stávající systém obnáší odběr vzorků přímo na místě nebo provoz plovoucích laboratoří, které jsou většinou velmi nákladné. Stává se navíc, že je lidé kradou. Proto se tolik nevyužívají,“ uvedl vedoucí týmu vědců z VUT Jaromír Hubálek. Výhodou nového zařízení by tedy měl být monitoring bez nutnosti odběru vzorků a automatické odesílání dat o kvalitě vody na každodenní bázi.
Přístroj bude obsahovat optické a elektrochemické snímače, které ve vodě odhalí přítomnost olejů, dusičnanů, fosforu, amoniaku, uranu či bakterií E. coli. Mikrobiologické složení vody zjistí s vyšší přesností a za nižší náklady než běžné plovoucí stanice.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…