Stav vody v českých rezervoárech ověří nové plovoucí zařízení. Bezdrátový přístroj, který v rámci česko-rakouského projektu WaterMon připravují vědci z Vysokého učení technického (VUT), by měl přesností i cenou předčít způsoby vodní kontroly používané doposud.
„Stávající systém obnáší odběr vzorků přímo na místě nebo provoz plovoucích laboratoří, které jsou většinou velmi nákladné. Stává se navíc, že je lidé kradou. Proto se tolik nevyužívají,“ uvedl vedoucí týmu vědců z VUT Jaromír Hubálek. Výhodou nového zařízení by tedy měl být monitoring bez nutnosti odběru vzorků a automatické odesílání dat o kvalitě vody na každodenní bázi.
Přístroj bude obsahovat optické a elektrochemické snímače, které ve vodě odhalí přítomnost olejů, dusičnanů, fosforu, amoniaku, uranu či bakterií E. coli. Mikrobiologické složení vody zjistí s vyšší přesností a za nižší náklady než běžné plovoucí stanice.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…