Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Betlémy pětkrát jinak. Podívejte se na neobvyklá ztvárnění narození Ježíška

Ilustrační foto: Pixabay

Nejen ozdobené stromečky, dárky a světýlka, ale také betlémy jsou každoročně nedílnou součástí Vánoc. Výjev narození Ježíška ztvárňují umělci již mnoho let, některá provedení však vynikají. Přinášíme výběr zajímavých kousků, které můžete letos v českých městech vidět.

Přestože obvykle bývá výjev zasazen do prostředí palestinského města Betléma, v Hranicích se rozhodli pro netradiční ztvárnění této události. Betlém zasadili do prostředí samotného města a svatou Trojici tak obklopuje místní náměstí, kostel, Mariánský sloup, Stará radnice, zámek či synagoga. Namísto pastýřů a dalších obyvatel pak betlém doplňují významné postavy z historie města, jako třeba mnich Jurik, hranický průmyslník Antonín Kunz nebo kadeti rakousko-uherské armády.

Foto: MKZ Hranice

Z másla i kamene

Velmi originálně zobrazení betléma pojal také Matyáš Bernard Braun, který výjev téměř před třemi sty lety vytesal do kamene. Dílo je celoročně k vidění v Novém lese mezi Dvorem Králové a Kuksem, a kromě svaté Rodiny na zde sochař zachytil také několik dalších biblických scén a výjevů ze života poustevníků.

Foto: Art Jarka, Wikimedia Commons

Jiný neobvyklý materiál pak pro výrobu betléma volí v Malém máslovickém muzeu másla. V listopadu zde manželé Švarcovi každoročně vyrábí všechny postavičky z másla a ty pak po celé dva měsíce pak zdobí místní muzeum.

Historické unikáty

Hned několik cenných kousků zájemci uvidí v Třebechovickém muzeu betlémů. Jedním z nich je třeba unikátní, více než sto let starý mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána. Jako jediný betlém v Česku je od roku 1999 prohlášen za národní kulturní památku, na délku má téměř sedm metrů a celkem se skládá z více než dvou tisíc vyřezávaných dílů.

V severomoravském Bludově pak letos zájemci uvidí šedesát let starý betlém ze Slovenska. Doposud stavěli manželé Březinovi vyřezávaný betlém pouze ve svém obývacím pokoji, letos si třímětrové dílo budou moci v bludovickém kulturním domě prohlédnout také ostatní.

Zdroj: betlem.cz, mkz-hranice.cz, hospital-kuks.cz, maslovice.cz, olomoucka.drbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…