Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chybí vám umění? Balet mezi obrazy vás zavede na výstavu i taneční představení

Balet mezi obrazy přináší zážitek z umění do českých domácností. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Světově známé obrazy a mezi nimi ladní tanečníci vyprávějící příběh osudové lásky. To vzniklo ze spojení Baletu Národního divadla a Národní galerie Praha. Speciální video inspirované Rembrandtovým dílem a životem zavede návštěvníky alespoň virtuálně na výstavu jeho obrazů. Tvůrci tím reagují na aktuální omezení kulturních akcí. Každý, komu umění chybí, si ho tak může kdykoliv užít v pohodlí domova.

Režie videoartu se ujal italský režisér Marco Chiodi. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Láska nizozemského malíře Rembrandta Harmenszoonem van Rijn a Saskie van Uylenburgh je pověstná. Se svojí múzou se umělec brzy po seznámení oženil. Přestože jejich láska kvůli předčasné smrti Saskie netrvala ani deset let, Rembrandtovo dílo i následný život velmi ovlivnila. Vytvořil její portrét, ale lásku k ní vtiskl i do dalších děl.

Baletní sólisté vyprávějí příběh lásky Rembrandta a Saskie. Zdroj: narodni-divadlo.cz

A právě mezi nimi příběh lásky opět ožívá. V prostorách Národní galerie Praha, kde probíhá výstava Rembrandt: Portrét člověka, spojil italský režisér Marco Chiodi více druhů umění do krátkého videa. Sólisté Baletu ND Evgeniya Gonzalez a Fraser Roach interpretují příběh umělcovy lásky v poutavé choreografii. Diváci se kromě tance mohou potěšit také pohledem na Rembrandtova uznávána díla, v čele s portrétem Saskie nebo Učence ve studovně, který je jediným umělcovým obrazem v českých sbírkách. 

Video mělo premiéru první den nového roku. Nyní si ho kdokoliv může přehrát na YouTube a užít si návštěvu galerie i baletního představení v jednom.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory