Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Chybí vám umění? Balet mezi obrazy vás zavede na výstavu i taneční představení

Balet mezi obrazy přináší zážitek z umění do českých domácností. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Světově známé obrazy a mezi nimi ladní tanečníci vyprávějící příběh osudové lásky. To vzniklo ze spojení Baletu Národního divadla a Národní galerie Praha. Speciální video inspirované Rembrandtovým dílem a životem zavede návštěvníky alespoň virtuálně na výstavu jeho obrazů. Tvůrci tím reagují na aktuální omezení kulturních akcí. Každý, komu umění chybí, si ho tak může kdykoliv užít v pohodlí domova.

Režie videoartu se ujal italský režisér Marco Chiodi. Zdroj: narodni-divadlo.cz

Láska nizozemského malíře Rembrandta Harmenszoonem van Rijn a Saskie van Uylenburgh je pověstná. Se svojí múzou se umělec brzy po seznámení oženil. Přestože jejich láska kvůli předčasné smrti Saskie netrvala ani deset let, Rembrandtovo dílo i následný život velmi ovlivnila. Vytvořil její portrét, ale lásku k ní vtiskl i do dalších děl.

Baletní sólisté vyprávějí příběh lásky Rembrandta a Saskie. Zdroj: narodni-divadlo.cz

A právě mezi nimi příběh lásky opět ožívá. V prostorách Národní galerie Praha, kde probíhá výstava Rembrandt: Portrét člověka, spojil italský režisér Marco Chiodi více druhů umění do krátkého videa. Sólisté Baletu ND Evgeniya Gonzalez a Fraser Roach interpretují příběh umělcovy lásky v poutavé choreografii. Diváci se kromě tance mohou potěšit také pohledem na Rembrandtova uznávána díla, v čele s portrétem Saskie nebo Učence ve studovně, který je jediným umělcovým obrazem v českých sbírkách. 

Video mělo premiéru první den nového roku. Nyní si ho kdokoliv může přehrát na YouTube a užít si návštěvu galerie i baletního představení v jednom.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …