Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Autobusy na vodík míří do České republiky. Premiéru budou mít v Moravskoslezském kraji

Známým výrobcem autobusů na vodík je například společnost Solaris. Foto: Solaris Bus & Coach

V Havířově a jeho okolí bude hromadná doprava zase o něco ekologičtější. Jako první v republice by zde měly začít jezdit autobusy na vodík. Moravskoslezský kraj nyní vyhlásil tendr na zajištění tohoto typu dopravy, samotné autobusy by se měly ulicemi rozjet do roku 2023. Cílem je snížit zátěž životního prostředí a připravit se na „dobu bezuhelnou“.

Vodíková mobilita je podle prvního náměstka hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakuba Unucky krok k lepší budoucnosti. „Vodíkový pohon je čistý – z výfuku kape pouze voda, ale i samotná výroba tohoto paliva může být naprosto čistá. Zároveň vytvoříme nové, progresivní a inovativní průmyslové odvětví, kde najde práci spousta lidí a které pomůže kraji v budoucnu fungovat bez energetického spalování uhlí,“ uvedl. V kraji plánuje prosadit nejen autobusy na vodíkový pohon, ale do budoucna i vlaky – všechny stroje nejlépe s výrobou v Ostravě.

Tendr na zajištění veřejné dopravy s vodíkovým pohonem vypisuje Moravskoslezský kraj jako první v republice. „Jde nám o zavedení zcela bezemisní dopravy, což naftová, benzinová a ani auta na plyn prostě neumí. To je pro náš kraj, který se nemůže zrovna chlubit svěžím ovzduším, primární,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Podstawka. Před realizací proběhne předběžná tržní konzultace, aby byly zadávací podmínky pro zakázku srozumitelné a kvalitně zpracované. Přihlášení do tendru je možné do konce března.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi ohromili v USA. Vytváří tam unikátní outdoorový park s divokou řekou

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…