Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Australští ochránci zvířat vymysleli originální způsob, jak ochránit dobytek před predátory

Predátora může od útoku odradit fakt, že byl spatřen. Zdroj fotografie: Ben Yexly, UNSW

Pomoci farmářům v Botswaně koexistovat s africkými lvy má originální studie australských ochránců přírody z University of New South Wales (UNSW). Dobytku malují na zadek pár očí, aby predátory odradili od útoku. Snaží se tak zároveň ochránit i životy lvů, které farmáři v zoufalé obraně stáda často střílí či tráví.

S nápadem přišel Dr Neil Jordan z UNSW, když viděl lva útočit na antilopu. „Lvi loví ze zálohy, takže se za svou obětí nepozorovaně připlíží a potom ji přepadnou. Tahle antilopa ale svého predátora zpozorovala. Jakmile si to lev uvědomil, útok vzdal,“ vysvětlil pro UNSW Newsroom Jordan. Vědci se experimentem se snaží napodobit princip, který v přírodě již funguje. Například motýli jsou známí tím, že odrazují ptáky vzory na křídlech, které připomínají oči.

V pilotním výzkumu všechny krávy označené očima přežily, výsledky jsou tedy slibné. Vzorek však byl příliš malý. V další fázi experimentu budou vědci využívat systém GPS ke sledování krav i lvů a ohnisek jejich konfliktu. Pokud bude výzkum úspěšný, poskytne farmářům nenásilný a udržitelný způsob, jak ochránit svá stáda bez nutnosti zabíjet ohrožené africké lvy.

Zdroj: UNSW Sydney Newsroom

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak vyzrát na virus? Češi vyvinuli první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.