Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Australan daroval krevní plazmu více než dvěma milionům dětí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Existují hrdinové, kteří zachránili život jinému člověku. Co ale takový, který zachránil hned 2 miliony životů? Seznamte se s Jamesem Harrisonem, dárcem s výjimečnou krví i příběhem.

Když bylo Harrisonovi čtrnáct let, absolvoval operaci hrudníku. „Po zákroku mi otec vysvětlil, co se stalo. Řekl, že jsem přijal třináct litrů krve od různých dárců, kteří mi tím zachránili život,“ zavzpomínal dnes osmasedmdesátiletý Australan pro CNN. Na otcovo vysvětlení zareagoval tak, že dal sám sobě slib stát se v budoucnu dárcem. Slib dodržel.

Nejen že byl ochoten krevní plazmu darovat, velmi brzy se zjistilo, že ta jeho je navíc výjimečná. Až do roku 1967 se Austrálie potýkala s velkým problémem kojenecké úmrtnosti, spoustu dětí matky ani nedonosily, jiné se rodily s poškozením mozku. Důvod nebyl znám. Lékaři však objevili, že právě Harrisonova plazma obsahuje neobvyklé protilátky, a tak posléze společně pracovali na vývoji látek proti oné hemolytické nemoci.

Doktoři si dodnes nejsou stoprocentně jisti, proč je Harrisonova krev tak výjimečná. Může to být ale právě díky transfuzi, kterou dostal jako malý při operaci plic. Kruh by se tím pomyslně uzavřel. Stejné protilátky má v Austrálii podle Červeného kříže maximálně padesát lidí. Lékaři by si přáli, aby i ostatní darovali plazmu s takovou chutí jako Harrison.

Ten je považován za národního hrdinu, získal i řadu ocenění. Není divu, že se mu přezdívá Muž se zlatou paží. Plazmu daruje téměř každý týden už šedesát let, celkem ji daroval už víc než tisíckrát. Přesto se na proces odběru není schopen dívat, nesnese totiž pohled na krev. Pozoruje proto raději strop nebo sestřičku.

Zdroj: CNN.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…