Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Darování krevní plazmy nikdy nebylo jednodušší. Umělá inteligence šetří čas a mírní obavy

Ilustrační foto: Depositphotos

Darování krevní plazmy je ušlechtilý skutek, který nezabere moc času, ale může zachránit mnoho životů. Celý proces se nyní pro české dárce výrazně zjednoduší. Nový chatbot zodpoví zájemcům veškeré otázky a ušetří čas jim i lékařům. Zařazením umělé inteligence do procesu darování plazmy jsou česká centra jedněmi z prvních na světě.

Jaké podmínky musí dárce krevní plazmy splňovat? Jak probíhá odběr a komu může plazma pomoci? S těmito i dalšími otázkami si nový digitální asistent hravě poradí. Chatbota pro síť dárcovských center sanaplasma vytvořil česko-slovenský start-up Born Digital, který se právě na digitalizaci kontaktních center zaměřuje, ve spolupráci se společností QUANTIMA. „Je to jeden z prvních AI digitálních asistentů, který propojuje zdravotnická zařízení a jeho návštěvníky. Chatbot představuje velký krok vpřed v oboru, kde se podobná řešení zatím příliš nevyužívají,“ uvádí v tiskové zprávě spoluzakladatel Born Digital Zenon Sliwka.

S chatbotem si mohou zájemci nezávazně popovídat na webových stránkách sanaplasmy. Umělá inteligence zná odpovědi na všechny obecné otázky, ale poradí si i s individuálními dotazy. Předčit může i lidské operátory, a to především u citlivějších témat. „Svěřit se s podrobnostmi o svém zdravotním stavu umělé inteligenci může být pro mnohé dárce snazší, než je psát jinému člověku. Digitální asistent totiž zůstane vždy neutrální. Bezpečnost údajů je pro nás navíc velmi důležitá, a tak všechny získané informace anonymizujeme,“ sdělil Jan Štěpánek, který centra sanaplasma řídí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…