Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Darování krevní plazmy nikdy nebylo jednodušší. Umělá inteligence šetří čas a mírní obavy

Ilustrační foto: Depositphotos

Darování krevní plazmy je ušlechtilý skutek, který nezabere moc času, ale může zachránit mnoho životů. Celý proces se nyní pro české dárce výrazně zjednoduší. Nový chatbot zodpoví zájemcům veškeré otázky a ušetří čas jim i lékařům. Zařazením umělé inteligence do procesu darování plazmy jsou česká centra jedněmi z prvních na světě.

Jaké podmínky musí dárce krevní plazmy splňovat? Jak probíhá odběr a komu může plazma pomoci? S těmito i dalšími otázkami si nový digitální asistent hravě poradí. Chatbota pro síť dárcovských center sanaplasma vytvořil česko-slovenský start-up Born Digital, který se právě na digitalizaci kontaktních center zaměřuje, ve spolupráci se společností QUANTIMA. „Je to jeden z prvních AI digitálních asistentů, který propojuje zdravotnická zařízení a jeho návštěvníky. Chatbot představuje velký krok vpřed v oboru, kde se podobná řešení zatím příliš nevyužívají,“ uvádí v tiskové zprávě spoluzakladatel Born Digital Zenon Sliwka.

S chatbotem si mohou zájemci nezávazně popovídat na webových stránkách sanaplasmy. Umělá inteligence zná odpovědi na všechny obecné otázky, ale poradí si i s individuálními dotazy. Předčit může i lidské operátory, a to především u citlivějších témat. „Svěřit se s podrobnostmi o svém zdravotním stavu umělé inteligenci může být pro mnohé dárce snazší, než je psát jinému člověku. Digitální asistent totiž zůstane vždy neutrální. Bezpečnost údajů je pro nás navíc velmi důležitá, a tak všechny získané informace anonymizujeme,“ sdělil Jan Štěpánek, který centra sanaplasma řídí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…