Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové objevili dosud nejtěžší prvek ve dvou exotických exoplanetách

Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové objevili dosud nejtěžší prvek v atmosféře dvou žhavých exoplanet, kde z oblohy prší tekuté železo a drahokamy. Výzkumníci navíc objevili v horní atmosféře těchto planet baryum, což je činí ještě neobvyklejšími, než se dříve myslelo, píše server Interesting Engineering.

Hlavní autor studie Tomás Azevedo Silva uvedl, že se jedná o svým způsobem náhodný objev. Jelikož vědci neočekávali objevení barya zrovna v atmosférách, museli si ověřit, že skutečně pochází ze zkoumané planety, protože nikdy předtím nebylo v takové pozici spatřeno.

Exoplanety

Dvě exoplanety, WASP-76b a WASP-121b, obíhají kolem hvězd mimo naši sluneční soustavu. Jsou přirovnávány k Jupiteru, protože jsou mu svou velikostí hodně podobné. Další z výrazných vlastností těchto planet je, že mají neuvěřitelně horké povrchové teploty dosahující nad 1 832 stupňů Fahrenheita (1 000 stupňů Celsia). Vysoké teploty na těchto exoplanetách jsou způsobeny tím, že se každá planeta nachází v blízkosti své hostitelské hvězdy. A právě takto vysoká teplota umožňuje, aby se na planetě vyskytovaly neobvyklé jevy, jako jsou deště železa a drahokamů.

Ilustrační foto: Pixabay

Překvapivý objev

Tým použil ke zkoumání přístroj na dalekohledu Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (ESO’s VLT) s názvem Espresso, který analyzuje světlo hvězd procházející atmosférou exoplanety. Na základě vlastností hvězdného světla byli vědci schopni zpětně vypočítat, jakou atmosférou muselo projít, než se dostalo do přístroje, a zjistit, jaké prvky se v atmosféře planet vyskytují.

Tyto nové výsledky ukazují, že jsme prozatím stále prozkoumali pouze povrchní záhady exoplanet. S novými přístroji, které plánují astronomové využít, budou schopni studovat atmosféry velkých i malých exoplanet v mnohem větší hloubce a dokážou získat více informací o těchto tělesech.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…