Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Asociace malířek a malířů kraslic České republiky udržuje české dědictví v podobě ručně malovaných kraslic

Jednou z tradičních technik malování kraslic je zdobení voskem. Ilustrační foto: Freepik

Libotenice, malá obec blízko Litoměřic, ukrývá stálou expozici malovaných kraslic, kterou zajišťuje Asociace malířek a malířů kraslic ČR. Naučit se tu správnou techniku tady můžete i vy. V průběhu velikonočních svátků je expozice otevřena bez objednání, tak si udělejte výlet a poznejte historii této krásné české tradice.

Asociace byla založena v roce 1998. Po zrušení instituce ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby), které podporovalo lidové umělce, byly obavy, že by tradice malování kraslic mohla zaniknout. Hlavním iniciátorem a zakladatelem byl pan Miroslav Kubišta z Libotenic. Byl velkým nadšencem, sám krásně zdobil kraslice voskem a vyučoval děti u sebe doma.

Paní Olga Hovorková, zástupkyně Asociace malířek a malířů kraslic ČR, dodává: „Později nám obecní úřad propůjčil jednu místnost, a tím naše činnost začala. Když jsme se rozrůstali, věcí přibývalo, obec nám opět pomohla a dostali jsme do pronájmu v roce 2003 samostatný domek s dostatečným prostorem. Máme v něm důstojné zázemí a mohli jsme tentýž rok otevřít stálou expozici malovaných kraslic – Galerii kraslic v Libotenicích – celoročně otevřenou veřejnosti.“ Otevřeno je jen na objednání, galerie totiž nemá stále zaměstnance. Ovšem v období velikonočních svátků je otevřena od 10 do 16 hodin. Určitě stojí za to si sem udělat výlet a poznat krásy a taje této tradiční techniky malování vajec.

Historie malování kraslic


Historie zdobení je stará více jak tisíc let, což je doloženo vykopávkami v Hostěrádkách u Brna, kde se nalezly barevné, zdobené skořápky. Kraslice jsou považovány za symbol zrození, symbol života. Vejce mělo zajišťovat životodárnou plodnost a úrodu. Snad nikde jinde není zachována a rozvinuta výzdoba kraslic jako u nás v Česku.

Pro zájemce uvádí paní Hovorková, jak a kde se naučit to správné malování jako třeba reliéf voskovou technikou, batikou, škrábané, polepované slámou a dužinou z jezerní sítiny: „Správnou techniku se lze naučit od zkušené malérečky nebo navštívit některý kurz, které ony samy často pořádají, třeba v některých kulturních zařízeních. Naučte se opravdu tu správnou tradiční techniku, nepodléhejte kýčům, které se často k prodeji nabízejí. Vzácné jsou leptané kyselinou.“ V Libotenicích se kurzy pořádají od ledna do Velikonoc, ale jen pro děti z blízkého okolí.

Galerii můžete po objednání navštívit v průběhu celého roku, během velikonočních svátků je otevřena pravidelně. Každý sudý rok v jarním období pak asociace pořádá v Libotenicích tradiční výstavu kraslic, na tu si tedy budeme muset počkat do příštího jara.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…