Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Asociace malířek a malířů kraslic České republiky udržuje české dědictví v podobě ručně malovaných kraslic

Jednou z tradičních technik malování kraslic je zdobení voskem. Ilustrační foto: Freepik

Libotenice, malá obec blízko Litoměřic, ukrývá stálou expozici malovaných kraslic, kterou zajišťuje Asociace malířek a malířů kraslic ČR. Naučit se tu správnou techniku tady můžete i vy. V průběhu velikonočních svátků je expozice otevřena bez objednání, tak si udělejte výlet a poznejte historii této krásné české tradice.

Asociace byla založena v roce 1998. Po zrušení instituce ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby), které podporovalo lidové umělce, byly obavy, že by tradice malování kraslic mohla zaniknout. Hlavním iniciátorem a zakladatelem byl pan Miroslav Kubišta z Libotenic. Byl velkým nadšencem, sám krásně zdobil kraslice voskem a vyučoval děti u sebe doma.

Paní Olga Hovorková, zástupkyně Asociace malířek a malířů kraslic ČR, dodává: „Později nám obecní úřad propůjčil jednu místnost, a tím naše činnost začala. Když jsme se rozrůstali, věcí přibývalo, obec nám opět pomohla a dostali jsme do pronájmu v roce 2003 samostatný domek s dostatečným prostorem. Máme v něm důstojné zázemí a mohli jsme tentýž rok otevřít stálou expozici malovaných kraslic – Galerii kraslic v Libotenicích – celoročně otevřenou veřejnosti.“ Otevřeno je jen na objednání, galerie totiž nemá stále zaměstnance. Ovšem v období velikonočních svátků je otevřena od 10 do 16 hodin. Určitě stojí za to si sem udělat výlet a poznat krásy a taje této tradiční techniky malování vajec.

Historie malování kraslic


Historie zdobení je stará více jak tisíc let, což je doloženo vykopávkami v Hostěrádkách u Brna, kde se nalezly barevné, zdobené skořápky. Kraslice jsou považovány za symbol zrození, symbol života. Vejce mělo zajišťovat životodárnou plodnost a úrodu. Snad nikde jinde není zachována a rozvinuta výzdoba kraslic jako u nás v Česku.

Pro zájemce uvádí paní Hovorková, jak a kde se naučit to správné malování jako třeba reliéf voskovou technikou, batikou, škrábané, polepované slámou a dužinou z jezerní sítiny: „Správnou techniku se lze naučit od zkušené malérečky nebo navštívit některý kurz, které ony samy často pořádají, třeba v některých kulturních zařízeních. Naučte se opravdu tu správnou tradiční techniku, nepodléhejte kýčům, které se často k prodeji nabízejí. Vzácné jsou leptané kyselinou.“ V Libotenicích se kurzy pořádají od ledna do Velikonoc, ale jen pro děti z blízkého okolí.

Galerii můžete po objednání navštívit v průběhu celého roku, během velikonočních svátků je otevřena pravidelně. Každý sudý rok v jarním období pak asociace pořádá v Libotenicích tradiční výstavu kraslic, na tu si tedy budeme muset počkat do příštího jara.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Půl kila speciálního prášku odstraní ze vzduchu tolik CO2 jako strom

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Český start-up Lightly Technologies triumfoval na EIT Health InnoStars

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…