Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Asociace malířek a malířů kraslic České republiky udržuje české dědictví v podobě ručně malovaných kraslic

Jednou z tradičních technik malování kraslic je zdobení voskem. Ilustrační foto: Freepik

Libotenice, malá obec blízko Litoměřic, ukrývá stálou expozici malovaných kraslic, kterou zajišťuje Asociace malířek a malířů kraslic ČR. Naučit se tu správnou techniku tady můžete i vy. V průběhu velikonočních svátků je expozice otevřena bez objednání, tak si udělejte výlet a poznejte historii této krásné české tradice.

Asociace byla založena v roce 1998. Po zrušení instituce ÚLUV (Ústředí lidové umělecké výroby), které podporovalo lidové umělce, byly obavy, že by tradice malování kraslic mohla zaniknout. Hlavním iniciátorem a zakladatelem byl pan Miroslav Kubišta z Libotenic. Byl velkým nadšencem, sám krásně zdobil kraslice voskem a vyučoval děti u sebe doma.

Paní Olga Hovorková, zástupkyně Asociace malířek a malířů kraslic ČR, dodává: „Později nám obecní úřad propůjčil jednu místnost, a tím naše činnost začala. Když jsme se rozrůstali, věcí přibývalo, obec nám opět pomohla a dostali jsme do pronájmu v roce 2003 samostatný domek s dostatečným prostorem. Máme v něm důstojné zázemí a mohli jsme tentýž rok otevřít stálou expozici malovaných kraslic – Galerii kraslic v Libotenicích – celoročně otevřenou veřejnosti.“ Otevřeno je jen na objednání, galerie totiž nemá stále zaměstnance. Ovšem v období velikonočních svátků je otevřena od 10 do 16 hodin. Určitě stojí za to si sem udělat výlet a poznat krásy a taje této tradiční techniky malování vajec.

Historie malování kraslic


Historie zdobení je stará více jak tisíc let, což je doloženo vykopávkami v Hostěrádkách u Brna, kde se nalezly barevné, zdobené skořápky. Kraslice jsou považovány za symbol zrození, symbol života. Vejce mělo zajišťovat životodárnou plodnost a úrodu. Snad nikde jinde není zachována a rozvinuta výzdoba kraslic jako u nás v Česku.

Pro zájemce uvádí paní Hovorková, jak a kde se naučit to správné malování jako třeba reliéf voskovou technikou, batikou, škrábané, polepované slámou a dužinou z jezerní sítiny: „Správnou techniku se lze naučit od zkušené malérečky nebo navštívit některý kurz, které ony samy často pořádají, třeba v některých kulturních zařízeních. Naučte se opravdu tu správnou tradiční techniku, nepodléhejte kýčům, které se často k prodeji nabízejí. Vzácné jsou leptané kyselinou.“ V Libotenicích se kurzy pořádají od ledna do Velikonoc, ale jen pro děti z blízkého okolí.

Galerii můžete po objednání navštívit v průběhu celého roku, během velikonočních svátků je otevřena pravidelně. Každý sudý rok v jarním období pak asociace pořádá v Libotenicích tradiční výstavu kraslic, na tu si tedy budeme muset počkat do příštího jara.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…