Aplikace Záchranka nově pomáhá i na vodě

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Záchranka

Přes zimu rozšířila své služby do horských oblastí, v létě je doplnila o vodní plochy. Řeč je o Záchrance – mobilní aplikaci, které pomáhá osobám v nouzi, nově i ve spolupráci s vodní záchrannou službou.

„Aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 metrů od vodní plochy, tedy třeba i v kempu. Kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje,“ vysvětluje autor aplikace Filip Maleňák.

Vodní záchranná služba ČČK vyjíždí ročně až k osmi stovkám zásahů. Nyní jim s nimi bude pomáhat i aplikace. „Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění až po velmi závažné stavy, jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu nebo tonutí. Zásahy technického charakteru obnáší odtažení poškozených a nefunkčních plavidel či záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí. Ve všech těchto případech by se nám GPS poloha a informace o volajícím v nouzi velmi hodily,“ říká prezident služby David Smejkal.

Nová funkce přibyla v aplikaci automaticky všem 680 tisícům stávajících uživatelů, a to bez nutnosti aktualizace. V srpnu bude fungovat v pilotním režimu. Napojeno je na ni 16 vodních ploch, jako je Orlík, Lipno, Novomlýnská nádrž neb Slapy.

Aplikace Záchranka funguje od března 2016. Od jejího vzniku už přišli tvůrci s řadou novinek a vylepšení, vedle rozšíření do horských a vodních oblastí expandovala i do Rakouska. Uživatelům umí nejen zavolat pomoc, ale navíc je upozornit na aktuální nebezpečí, a přístupná je i neslyšícím a nevidomým. Obdržela také řadu ocenění. Pro uživatele je aplikace dostupná zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.