Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Záchranka nově pomáhá i na vodě

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Záchranka

Přes zimu rozšířila své služby do horských oblastí, v létě je doplnila o vodní plochy. Řeč je o Záchrance – mobilní aplikaci, které pomáhá osobám v nouzi, nově i ve spolupráci s vodní záchrannou službou.

„Aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 metrů od vodní plochy, tedy třeba i v kempu. Kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje,“ vysvětluje autor aplikace Filip Maleňák.

Vodní záchranná služba ČČK vyjíždí ročně až k osmi stovkám zásahů. Nyní jim s nimi bude pomáhat i aplikace. „Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění až po velmi závažné stavy, jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu nebo tonutí. Zásahy technického charakteru obnáší odtažení poškozených a nefunkčních plavidel či záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí. Ve všech těchto případech by se nám GPS poloha a informace o volajícím v nouzi velmi hodily,“ říká prezident služby David Smejkal.

Nová funkce přibyla v aplikaci automaticky všem 680 tisícům stávajících uživatelů, a to bez nutnosti aktualizace. V srpnu bude fungovat v pilotním režimu. Napojeno je na ni 16 vodních ploch, jako je Orlík, Lipno, Novomlýnská nádrž neb Slapy.

Aplikace Záchranka funguje od března 2016. Od jejího vzniku už přišli tvůrci s řadou novinek a vylepšení, vedle rozšíření do horských a vodních oblastí expandovala i do Rakouska. Uživatelům umí nejen zavolat pomoc, ale navíc je upozornit na aktuální nebezpečí, a přístupná je i neslyšícím a nevidomým. Obdržela také řadu ocenění. Pro uživatele je aplikace dostupná zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.