Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Záchranka nově pomáhá i na vodě

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Záchranka

Přes zimu rozšířila své služby do horských oblastí, v létě je doplnila o vodní plochy. Řeč je o Záchrance – mobilní aplikaci, které pomáhá osobám v nouzi, nově i ve spolupráci s vodní záchrannou službou.

„Aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 metrů od vodní plochy, tedy třeba i v kempu. Kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje,“ vysvětluje autor aplikace Filip Maleňák.

Vodní záchranná služba ČČK vyjíždí ročně až k osmi stovkám zásahů. Nyní jim s nimi bude pomáhat i aplikace. „Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění až po velmi závažné stavy, jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu nebo tonutí. Zásahy technického charakteru obnáší odtažení poškozených a nefunkčních plavidel či záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí. Ve všech těchto případech by se nám GPS poloha a informace o volajícím v nouzi velmi hodily,“ říká prezident služby David Smejkal.

Nová funkce přibyla v aplikaci automaticky všem 680 tisícům stávajících uživatelů, a to bez nutnosti aktualizace. V srpnu bude fungovat v pilotním režimu. Napojeno je na ni 16 vodních ploch, jako je Orlík, Lipno, Novomlýnská nádrž neb Slapy.

Aplikace Záchranka funguje od března 2016. Od jejího vzniku už přišli tvůrci s řadou novinek a vylepšení, vedle rozšíření do horských a vodních oblastí expandovala i do Rakouska. Uživatelům umí nejen zavolat pomoc, ale navíc je upozornit na aktuální nebezpečí, a přístupná je i neslyšícím a nevidomým. Obdržela také řadu ocenění. Pro uživatele je aplikace dostupná zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…