Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aplikace Záchranka nově pomáhá i na vodě

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Záchranka

Přes zimu rozšířila své služby do horských oblastí, v létě je doplnila o vodní plochy. Řeč je o Záchrance – mobilní aplikaci, které pomáhá osobám v nouzi, nově i ve spolupráci s vodní záchrannou službou.

„Aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 metrů od vodní plochy, tedy třeba i v kempu. Kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje,“ vysvětluje autor aplikace Filip Maleňák.

Vodní záchranná služba ČČK vyjíždí ročně až k osmi stovkám zásahů. Nyní jim s nimi bude pomáhat i aplikace. „Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění až po velmi závažné stavy, jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu nebo tonutí. Zásahy technického charakteru obnáší odtažení poškozených a nefunkčních plavidel či záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí. Ve všech těchto případech by se nám GPS poloha a informace o volajícím v nouzi velmi hodily,“ říká prezident služby David Smejkal.

Nová funkce přibyla v aplikaci automaticky všem 680 tisícům stávajících uživatelů, a to bez nutnosti aktualizace. V srpnu bude fungovat v pilotním režimu. Napojeno je na ni 16 vodních ploch, jako je Orlík, Lipno, Novomlýnská nádrž neb Slapy.

Aplikace Záchranka funguje od března 2016. Od jejího vzniku už přišli tvůrci s řadou novinek a vylepšení, vedle rozšíření do horských a vodních oblastí expandovala i do Rakouska. Uživatelům umí nejen zavolat pomoc, ale navíc je upozornit na aktuální nebezpečí, a přístupná je i neslyšícím a nevidomým. Obdržela také řadu ocenění. Pro uživatele je aplikace dostupná zdarma.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Nahradí jednorázové plasty i polystyren. Český start-up vyvinul ekologický materiál z podhoubí

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…