Brněnské výzkumné centrum CEITEC je již významnými objevy proslulé. Když se navíc tamní vědci spojí se stejně špičkovými informatiky, vznikají přelomové metody, které mohou zachraňovat životy.
Klinicko-výzkumný projekt, na kterém pracují experti z oboru informatiky, genetiky, molekulární biologie, onkologie i hematologie, má jasný cíl – zlepšit diagnostiku rizikových pediatrických pacientů s pevnými nádory. A díky úspěchu v soutěži na podporu aplikovaného výzkumu TAČR ZÉTA mají velkou naději, že tento ambiciózní plán splní. Do dvou let by pak mohl vzniknout unikátní bioinformatický nástroj, který by plánování léčby dětských onkologických pacientů výrazně zkvalitnil.
Počítačová aplikace, kterou multidisciplinární tým vědců vedený bioinformatikem Vojtěchem Bystrým vyvíjí, bude sloužit k integraci dat získaných sekvenováním nové generace (NGS), a dokáže tak kombinovat více analýz do jednotného výsledku. To dosud žádný nástroj neumožňuje. „Plánujeme kvalitní řešení, které bude zahrnovat komplexní analýzu sekvenačních dat, která urychlí a zpřesní vyhodnocení komplexních NGS vyšetření a zjednoduší přenos nových vědeckých poznatků z oblasti molekulární medicíny do klinické praxe,“ vysvětluje Vojtěch Bystrý.
Výsledná aplikace bude schopna kontrolovat celý proces NGS vyšetření od registrace vzorků přes automatické bioinformatické zpracování až po vizualizaci výsledků. Zájem o ni projevila už i rakouská Medical University of Vienna.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…