Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence nahradí vyšetření u lékaře. Podezřelá znaménka odhalí s neobvyklou přesností

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Prodlouženou rukou lékařů by se měl stát nový systém na diagnostiku rakoviny kůže. Umělá inteligence vědců z Harvardu a MIT rozezná podezřelé kožní útvary z fotografie pořízené mobilním telefonem.

Systém dokáže identifikovat podezřelé kožní útvary se zhruba stejnou přesností jako lékař. Zdroj fotografie: Wyss Institute at Harvard University

Aby lékaři zvládli zkontrolovat všechny podezřelé nálezy kůže, musel by každý dermatolog prohlédnout ročně přes 27 tisíc pacientů. „Ohromilo mě, že pacienti mohou zemřít na rakovinu kůže jednoduše proto, že lékaři nemají nástroj k efektivní diagnostice. Rozhodl jsem se proto na problém zaměřit,“ uvedl autor výzkumu Luis Soenksen. Společně s lékaři a vědci vyvinul systém, který identifikuje podezřelé kožní útvary s přesností 90 procent. To je zhruba úroveň efektivity lékařského vyšetření.

Diagnostika podezřelých kožních útvarů je náročná a odborníků na tuto problematiku je nedostatek. Zdroj fotografie: Luis Soenksen

Vysoká přesnost je dána novou metodou, která napodobuje činnost dermatologa. Takzvaná metoda ošklivého káčátka srovnává jednotlivé pigmentové skvrny a znaménka na těle pacienta a vybírá z nich útvary, které by měl prohlédnout lékař. Inovace umožní rychlou a přesnou diagnostiku a výrazně usnadní práci dermatologů. Algoritmus je veřejně dostupný a funguje na všech chytrých telefonech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Umělec vstal díky výstavě z mrtvých. Umělá inteligence oživila jeho hlas

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…