Prodlouženou rukou lékařů by se měl stát nový systém na diagnostiku rakoviny kůže. Umělá inteligence vědců z Harvardu a MIT rozezná podezřelé kožní útvary z fotografie pořízené mobilním telefonem.
Aby lékaři zvládli zkontrolovat všechny podezřelé nálezy kůže, musel by každý dermatolog prohlédnout ročně přes 27 tisíc pacientů. „Ohromilo mě, že pacienti mohou zemřít na rakovinu kůže jednoduše proto, že lékaři nemají nástroj k efektivní diagnostice. Rozhodl jsem se proto na problém zaměřit,“ uvedl autor výzkumu Luis Soenksen. Společně s lékaři a vědci vyvinul systém, který identifikuje podezřelé kožní útvary s přesností 90 procent. To je zhruba úroveň efektivity lékařského vyšetření.
Vysoká přesnost je dána novou metodou, která napodobuje činnost dermatologa. Takzvaná metoda ošklivého káčátka srovnává jednotlivé pigmentové skvrny a znaménka na těle pacienta a vybírá z nich útvary, které by měl prohlédnout lékař. Inovace umožní rychlou a přesnou diagnostiku a výrazně usnadní práci dermatologů. Algoritmus je veřejně dostupný a funguje na všech chytrých telefonech.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…