Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Angličanka recykluje žvýkačky a vyrábí z nich hrnky i hřebeny

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklovat se dá hodně věcí. Ale napadlo by vás, že i žvýkačky? Angličanku Annu Bullus to každopádně napadlo a svou myšlenku před šesti lety také zrealizovala.

Žvýkačka je odpad jako každý jiný, přesto přijde někomu v pořádku ji na ulici jen tak zahodit nebo někam přilepit. Na rozdíl od jiných odpadků však nelze žvýkačky tak snadno sebrat a vyhodit, zohyzďují proto spoustu chodníků, vlaků nebo laviček. I po jejich odstranění na místě mnohdy zůstane skvrna. Anglická firma Gumdrop proto vymyslela nápadité řešení.

Firma vyrábí malé růžové schránky, které lze umístit takřka kamkoliv – na zastávky, k odpadkovým košům nebo vedle vstupních dveří. Do nich pak lidé mohou vyhazovat své žvýkačky a zasloužit se tak nejen o čistší ulice, ale i o výrobu nového produktu. Společnost si zakládá na recyklačním koloběhu. Cokoliv, co vyrobí, musí být znovu recyklovatelné. Když se tak krabička naplní žvýkačkami, schránka se i s obsahem recykluje a vyrobí se z ní nová.

Od prvotního nápadu společnosti se odvíjely ty další. Vznikl už například osobní Gumdrop On-the-go, který si může člověk přidělat třeba na klíče. Recyklací také vznikl nový materiál, který mohou firmy využívat pro další výrobu. Gumdrop z ní vyrábí pravítka, frisbee, hřebeny, boxy na jídlo nebo termohrnky.

Recyklace žvýkaček má řadu pozitiv. Snižuje například množství oleje potřebného k produkci plastů, šetří peníze a pomáhá udržovat ulice čisté. Po prvních třech měsících snížila firma množství zahozených žvýkaček téměř o polovinu. Gumdrop zatím funguje jen ve Spojeném království, nicméně se plánuje rozšířit i do dalších zemí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.