Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Angličanka recykluje žvýkačky a vyrábí z nich hrnky i hřebeny

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Recyklovat se dá hodně věcí. Ale napadlo by vás, že i žvýkačky? Angličanku Annu Bullus to každopádně napadlo a svou myšlenku před šesti lety také zrealizovala.

Žvýkačka je odpad jako každý jiný, přesto přijde někomu v pořádku ji na ulici jen tak zahodit nebo někam přilepit. Na rozdíl od jiných odpadků však nelze žvýkačky tak snadno sebrat a vyhodit, zohyzďují proto spoustu chodníků, vlaků nebo laviček. I po jejich odstranění na místě mnohdy zůstane skvrna. Anglická firma Gumdrop proto vymyslela nápadité řešení.

Firma vyrábí malé růžové schránky, které lze umístit takřka kamkoliv – na zastávky, k odpadkovým košům nebo vedle vstupních dveří. Do nich pak lidé mohou vyhazovat své žvýkačky a zasloužit se tak nejen o čistší ulice, ale i o výrobu nového produktu. Společnost si zakládá na recyklačním koloběhu. Cokoliv, co vyrobí, musí být znovu recyklovatelné. Když se tak krabička naplní žvýkačkami, schránka se i s obsahem recykluje a vyrobí se z ní nová.

Od prvotního nápadu společnosti se odvíjely ty další. Vznikl už například osobní Gumdrop On-the-go, který si může člověk přidělat třeba na klíče. Recyklací také vznikl nový materiál, který mohou firmy využívat pro další výrobu. Gumdrop z ní vyrábí pravítka, frisbee, hřebeny, boxy na jídlo nebo termohrnky.

Recyklace žvýkaček má řadu pozitiv. Snižuje například množství oleje potřebného k produkci plastů, šetří peníze a pomáhá udržovat ulice čisté. Po prvních třech měsících snížila firma množství zahozených žvýkaček téměř o polovinu. Gumdrop zatím funguje jen ve Spojeném království, nicméně se plánuje rozšířit i do dalších zemí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…