Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Andělské zvonění – znovuobjevená vánoční tradice

Nově se výroby ujali ve Velkém Šenově a v Rožmitále pod Třemšínem. Foto: LOGIMAX

Možná si někteří říkáte, co to vůbec je? Celé dvě generace si vůbec nevybavují, co se pod pojmem andělské zvonění skrývá, pokud je rodiče nebo prarodiče neměli doma schované. Jde o krásnou českou vánoční tradici, která znova zaujímá své místo během Štědrého dne. Pojďme si o ní říct více.

Andělské zvonění bylo tradiční ozdobou vánočních časů v českých rodinách. Není to jen naše specialita, v různých obměnách se vyskytuje i ve světě. U nás se začalo objevovat v 50. letech minulého století, těšilo se velké oblibě, ovšem rok 1989 výrobu ukončil a andělské zvonění upadlo v zapomnění, pokud rodiny nějaké doma pečlivě neuchovávaly.

V posledních letech si lidé na tuto krásnou tradici, kdy se zapálí svíčky pohánějící zvonkový kolotoč, který příjemně cinká a navozuje správnou vánoční atmosféru, opět vzpomněli a zavdali tak vzniku nové výroby. Tradiční jsou plechové stromky, ale i u nás můžete narazit na jiné zajímavé kousky – třeba v podobě andílka, z něhož byl také odvozen původní název.

Andělské zvonění může mít různé podoby. Foto: Pixabay

Úplně první zvonící stromky byly vyrobeny v Solingenu – navazovaly na tradici ozdobných dřevěných stromků, které byly také poháněny svíčkou. Vyráběly se dokonce místo hvězd na osazení vánočního stromku. Velké oblibě se těšily také ve Švédsku nebo USA.

Obnovení výroby se v Česku ujal Zdeněk Ševčík. Původní raznice stromků musel dlouho hledat a pak je od firmy, která je dříve vyráběla, odkoupit. Na začátku vyráběl jen tisíc kousků, dnes už to je přes 11 tisíc ročně. Vyváží je i do zahraničí. Výroba je stále ruční a výhradně z českých materiálů. Pokud tento skvost doma ještě nemáte, určitě doporučujeme jeho pořízení. Co vy víte, možná to zase za pár let bude rarita.

Pokud andělské zvonění nemáte, můžete si aspoň navodit atmosféru takto. Zdroj: Jan Kovařík

Autorský článek Barbara Tesařové s využitím informací z zvonicistromek.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…