Možná si někteří říkáte, co to vůbec je? Celé dvě generace si vůbec nevybavují, co se pod pojmem andělské zvonění skrývá, pokud je rodiče nebo prarodiče neměli doma schované. Jde o krásnou českou vánoční tradici, která znova zaujímá své místo během Štědrého dne. Pojďme si o ní říct více.
Andělské zvonění bylo tradiční ozdobou vánočních časů v českých rodinách. Není to jen naše specialita, v různých obměnách se vyskytuje i ve světě. U nás se začalo objevovat v 50. letech minulého století, těšilo se velké oblibě, ovšem rok 1989 výrobu ukončil a andělské zvonění upadlo v zapomnění, pokud rodiny nějaké doma pečlivě neuchovávaly.
V posledních letech si lidé na tuto krásnou tradici, kdy se zapálí svíčky pohánějící zvonkový kolotoč, který příjemně cinká a navozuje správnou vánoční atmosféru, opět vzpomněli a zavdali tak vzniku nové výroby. Tradiční jsou plechové stromky, ale i u nás můžete narazit na jiné zajímavé kousky – třeba v podobě andílka, z něhož byl také odvozen původní název.
Úplně první zvonící stromky byly vyrobeny v Solingenu – navazovaly na tradici ozdobných dřevěných stromků, které byly také poháněny svíčkou. Vyráběly se dokonce místo hvězd na osazení vánočního stromku. Velké oblibě se těšily také ve Švédsku nebo USA.
Obnovení výroby se v Česku ujal Zdeněk Ševčík. Původní raznice stromků musel dlouho hledat a pak je od firmy, která je dříve vyráběla, odkoupit. Na začátku vyráběl jen tisíc kousků, dnes už to je přes 11 tisíc ročně. Vyváží je i do zahraničí. Výroba je stále ruční a výhradně z českých materiálů. Pokud tento skvost doma ještě nemáte, určitě doporučujeme jeho pořízení. Co vy víte, možná to zase za pár let bude rarita.
Autorský článek Barbara Tesařové s využitím informací z zvonicistromek.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…