V Indii gepardi vyhynuli před více než polovinou století. V půlce srpna se však tyto velké kočky konečně vrátily zpátky do země, píše server Euro News.
Ambiciózní ochranářský projekt měl za cíl přemístit skupinu gepardů z Jižní Afriky a Namibie do Indie. Jednalo se o první pokus přesunout velkou šelmu napříč kontinenty s cílem znovu ji vysadit do volné přírody. Indie doufá, že během několika příštích let přivede gepardy zpět do několika svých národních parků a rezervací.
Velké kočky se vydaly z Afriky, konkrétně z Jihoafrické republiky a Namibie, na dlouhou cestu do nového domova v indickém národním parku Kuno. Tyto dvě země jsou domovem více než třetiny světové volně žijící populace gepardů. Kočky, které byly vybrány pro přesun, jsou mladé, ale již nespoléhají na své matky, takže mohou v pořádku přežít samy.
Gepardi jsou očipováni a očkováni proti infekcím včetně vztekliny a herpesu. Zároveň u nich veterináři odebrali vzorky krve na DNA, poté byly kočky převezeny do karanténních zařízení v příslušných zemích.
Odborníci varovali, že pro divoké gepardy může být cesta náročná. Mohou se cítit vystresovaní, když jsou v blízkosti lidí a jsou zavření v klecích. Aby měly kočky co největší pohodlí, byly jim podány uklidňující prostředky. Zároveň nedostaly dva dny před cestou nic k jídlu, aby se zamezilo onemocnění a případnému udušení zvratky.
Nyní jsou divoké kočky umístěny na měsíc v karanténě v oploceném areálu v rámci národního parku. Po uplynutí karantény se budou moci volně pohybovat v rezervaci o rozloze 115 000 hektarů. Gepardi však v parku čelí určitým rizikům, včetně leopardů, kteří mohou zabít mláďata. Indické kočky se v Africe setkaly s hrozbami jako leopardi, lvi, hyeny a divocí psi, ale v novém domově se setkají i s lenochody a vlky. Pokud jde o kořist, budou lovit jeleny, indické gazely a čtyřrohé antilopy.
Ochránci přírody varovali, že projekt může být neúspěšný, protože indická stanoviště gepardů se zmenšují. A právě tato ztráta stanovišť byla jednou z hlavních příčin jejich vyhynutí v roce 1952. Úředníci jsou však optimističtí a tvrdí, že národní park Kuno může gepardům poskytnout dostatečný prostor a kořist.
Indie doufá, že během příštích pěti až šesti let doveze 50 až 60 dalších gepardů a znovu je vysadí do několika parků a rezervací po celé zemi. Zvířata budou vyměněna, aby byla zajištěna genetická rozmanitost. Ve volné přírodě žije v současné době pouze asi 12 asijských gepardů, kteří žijí v Íránu a jsou vysoce inbrední (pozn. zvíře vzniklé pářením navzájem příbuzných rodičů).
Přestože přesun gepardů z Afriky bude znamenat hybridizaci původní populace, doufejme, že tato zvířata zachrání před úplným vyhynutím a populace gepardů se znovu navýší.
Zároveň navzdory šířícím se zprávám o údajném odmítnutí některých jedinců kvůli chovu v zajetí indické ministerstvo životního prostředí oficiálně uvedlo, že národní park přijal všechny gepardy, kteří byli z Afriky převezeni.
Zdroj: Euro News, Hindustan Times
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…