Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ambiciózní indický projekt chce přivést zpět vyhynulé gepardy

Ilustrační foto: Pixabay

V Indii gepardi vyhynuli před více než polovinou století. V půlce srpna se však tyto velké kočky konečně vrátily zpátky do země, píše server Euro News.

Ambiciózní ochranářský projekt měl za cíl přemístit skupinu gepardů z Jižní Afriky a Namibie do Indie. Jednalo se o první pokus přesunout velkou šelmu napříč kontinenty s cílem znovu ji vysadit do volné přírody. Indie doufá, že během několika příštích let přivede gepardy zpět do několika svých národních parků a rezervací.

Jak probíhala přeprava gepardů do Indie?

Velké kočky se vydaly z Afriky, konkrétně z Jihoafrické republiky a Namibie, na dlouhou cestu do nového domova v indickém národním parku Kuno. Tyto dvě země jsou domovem více než třetiny světové volně žijící populace gepardů. Kočky, které byly vybrány pro přesun, jsou mladé, ale již nespoléhají na své matky, takže mohou v pořádku přežít samy.

Gepardi jsou očipováni a očkováni proti infekcím včetně vztekliny a herpesu. Zároveň u nich veterináři odebrali vzorky krve na DNA, poté byly kočky převezeny do karanténních zařízení v příslušných zemích.

Byla cesta pro gepardy nebezpečná?

Odborníci varovali, že pro divoké gepardy může být cesta náročná. Mohou se cítit vystresovaní, když jsou v blízkosti lidí a jsou zavření v klecích. Aby měly kočky co největší pohodlí, byly jim podány uklidňující prostředky. Zároveň nedostaly dva dny před cestou nic k jídlu, aby se zamezilo onemocnění a případnému udušení zvratky.

Ilustrační foto: Pixabay

Kdy budou gepardi znovu vysazeni do volné přírody?

Nyní jsou divoké kočky umístěny na měsíc v karanténě v oploceném areálu v rámci národního parku. Po uplynutí karantény se budou moci volně pohybovat v rezervaci o rozloze 115 000 hektarů. Gepardi však v parku čelí určitým rizikům, včetně leopardů, kteří mohou zabít mláďata. Indické kočky se v Africe setkaly s hrozbami jako leopardi, lvi, hyeny a divocí psi, ale v novém domově se setkají i s lenochody a vlky. Pokud jde o kořist, budou lovit jeleny, indické gazely a čtyřrohé antilopy.

Jak Indie ochrání novou populaci gepardů?

Ochránci přírody varovali, že projekt může být neúspěšný, protože indická stanoviště gepardů se zmenšují. A právě tato ztráta stanovišť byla jednou z hlavních příčin jejich vyhynutí v roce 1952. Úředníci jsou však optimističtí a tvrdí, že národní park Kuno může gepardům poskytnout dostatečný prostor a kořist.

Ilustrační foto: Pixabay

Indie doufá, že během příštích pěti až šesti let doveze 50 až 60 dalších gepardů a znovu je vysadí do několika parků a rezervací po celé zemi. Zvířata budou vyměněna, aby byla zajištěna genetická rozmanitost. Ve volné přírodě žije v současné době pouze asi 12 asijských gepardů, kteří žijí v Íránu a jsou vysoce inbrední (pozn. zvíře vzniklé pářením navzájem příbuzných rodičů).

Přestože přesun gepardů z Afriky bude znamenat hybridizaci původní populace, doufejme, že tato zvířata zachrání před úplným vyhynutím a populace gepardů se znovu navýší.

Zároveň navzdory šířícím se zprávám o údajném odmítnutí některých jedinců kvůli chovu v zajetí indické ministerstvo životního prostředí oficiálně uvedlo, že národní park přijal všechny gepardy, kteří byli z Afriky převezeni.

Zdroj: Euro News, Hindustan Times

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…