Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Akademici vyvinuli vrhací židli pro sportovce s handicapem

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: utb.cz

Lidé s handicapem si mohou díky akademikům z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně lépe zasportovat. Tým pod vedením Zdeňka Melichárka vynalezl multifunkční sportovní zařízení pro sportovce s handicapem – vrhací židli.

„Jedinečnost židle spočívá především v univerzálnosti jejího použití. Sportovci s tělesným postižením ji mohou využívat při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem, kuželkou apod. Je určena pro sportovce všech věkových kategorií, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, pravákům i levákům,“ přiblížil projekt Melichárek.

„Váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady, například při letecké dopravě. Zařízení splňuje veškerá kritéria, která jsou stanovena atletickou asociací v ČR i v zahraničí,“ upřesnil Melichárek, dle kterého je konstrukce židle snadno rozložitelná, má nízkou hmotnost a snadnou skladovatelnost.

Oproti předchozímu prototypu židle vydrží i větší zátěž v podobě vyšší tělesné hmotnosti sportovce. Tým akademiků to dokázal za použití nového typu konstrukčního materiálu s využitím nerezových trubových profilů. „Celková tuhost vrhací stolice se zvýšila a snížila se pracnost, a tím i náklady na výrobu vrhací židle,“ uzavřel Melichárek.

Související články

Inspirace

V Brně vznikne workoutové hřiště pro handicapované

Inspirace

Startuje další ročník projektu Do práce na kole

Inspirace

Ve zlínské zoo se narodila mláďata kotulů veverovitých

Inspirace

Zlínská zoo šetří životní prostředí

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.