Akademici vyvinuli vrhací židli pro sportovce s handicapem

Zdroj fotografií: utb.cz

Lidé s handicapem si mohou díky akademikům z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně lépe zasportovat. Tým pod vedením Zdeňka Melichárka vynalezl multifunkční sportovní zařízení pro sportovce s handicapem – vrhací židli.

„Jedinečnost židle spočívá především v univerzálnosti jejího použití. Sportovci s tělesným postižením ji mohou využívat při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem, kuželkou apod. Je určena pro sportovce všech věkových kategorií, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, pravákům i levákům,“ přiblížil projekt Melichárek.

„Váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady, například při letecké dopravě. Zařízení splňuje veškerá kritéria, která jsou stanovena atletickou asociací v ČR i v zahraničí,” upřesnil Melichárek, dle kterého je konstrukce židle snadno rozložitelná, má nízkou hmotnost a snadnou skladovatelnost.

Oproti předchozímu prototypu židle vydrží i větší zátěž v podobě vyšší tělesné hmotnosti sportovce. Tým akademiků to dokázal za použití nového typu konstrukčního materiálu s využitím nerezových trubových profilů. „Celková tuhost vrhací stolice se zvýšila a snížila se pracnost, a tím i náklady na výrobu vrhací židle,” uzavřel Melichárek.

Autor článku