Při návštěvách školy pro znevýhodněné žáky v indickém Kharagpuru si všimla, že si tam děti nemají s čím hrát. Spolu s několika přáteli proto začala architektka Pooja Rai budovat udržitelná dětská hřiště, která mohou být s pomocí místních lidí sestavena za pouhé čtyři dny. Od roku 2015 jich takto v Indii vzniklo již více než tři sta.
„Jedna z věcí, která nás zneklidnila, bylo, když jsme viděli děti hrát si se vším, co našly, včetně klacků, kamenů nebo třeba pantoflů. Určitě by si zasloužily víc,“ vzpomíná architektka na zážitky z Kharagpuru. Založila proto neziskovou organizaci Anthill Creations, jejímž cílem je umožnit všem dětem, aby si měly kde hrát.
Tvůrci hřišť přitom využívají staré pneumatiky a další průmyslový materiál, který by se jinak vyhodil. Kromě ekologického hlediska a důrazu na udržitelnost je však neméně důležitý také sociální přínos pro místní lidi. „Nějaký čas jsme strávili s dětmi, abychom porozuměli jejich vnímání hry a přenesli jejich představy do reality. Do budování hřišť zapojujeme také místní komunity, díky čemuž se posilují jejich vzájemné vztahy i pocit vlastnictví tohoto prostoru,“ míní Rai.
Vedle stavění hřišť se v Anthill Creations snaží nacházet i komplexní řešení nedostatku přívětivých prostranství pro děti. „Naším cílem je přeměnit prostor tak, aby byl vhodný pro děti. Věnujeme se projektům celých měst, kde přeměňujeme nevyužívaná území na komunitní parky a dětská hřiště,“ dodává architektka.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci
Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…