Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aby si děti měly kde hrát. Indická architektka vyrábí hřiště z nepotřebných pneumatik

Foto: se svolením Anthill Creations

Při návštěvách školy pro znevýhodněné žáky v indickém Kharagpuru si všimla, že si tam děti nemají s čím hrát. Spolu s několika přáteli proto začala architektka Pooja Rai budovat udržitelná dětská hřiště, která mohou být s pomocí místních lidí sestavena za pouhé čtyři dny. Od roku 2015 jich takto v Indii vzniklo již více než tři sta.

Jedna z věcí, která nás zneklidnila, bylo, když jsme viděli děti hrát si se vším, co našly, včetně klacků, kamenů nebo třeba pantoflů. Určitě by si zasloužily víc,“ vzpomíná architektka na zážitky z Kharagpuru. Založila proto neziskovou organizaci Anthill Creations, jejímž cílem je umožnit všem dětem, aby si měly kde hrát.

S nepotřebnými pneumatikami ještě může být zábava. Foto: se svolením Anthill Creations

Tvůrci hřišť přitom využívají staré pneumatiky a další průmyslový materiál, který by se jinak vyhodil. Kromě ekologického hlediska a důrazu na udržitelnost je však neméně důležitý také sociální přínos pro místní lidi. „Nějaký čas jsme strávili s dětmi, abychom porozuměli jejich vnímání hry a přenesli jejich představy do reality. Do budování hřišť zapojujeme také místní komunity, díky čemuž se posilují jejich vzájemné vztahy i pocit vlastnictví tohoto prostoru,“ míní Rai.

Budování hřišť je přínosem pro místní komunity. Foto: se svolením Anthill Creations

Vedle stavění hřišť se v Anthill Creations snaží nacházet i komplexní řešení nedostatku přívětivých prostranství pro děti. „Naším cílem je přeměnit prostor tak, aby byl vhodný pro děti. Věnujeme se projektům celých měst, kde přeměňujeme nevyužívaná území na komunitní parky a dětská hřiště,“ dodává architektka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…