Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská kavárna pomáhá ženám, které v zemi našly bezpečí, ale nedaří se jim najít stálou práci

Foto: Mareena

Kavárna, ve které ochutnáte somálský, íránský i afghánský čaj nebo kávu připravenou v džezvě, se nachází v Bratislavě. Neobyčejný není jen nápojový lístek a nabídka dezertů ze všech koutů světa, ale také příběhy žen, které v ní našly zaměstnání a na Slovensku nový domov.

S myšlenkou založit sociální kavárnu, ve které budou pracovat ženy s mezinárodní ochranou a cizinky, přišlo občanské sdružení Mareena, které pomáhá uprchlíkům a cizincům na Slovensku s integrací do společnosti. Pracovníci sdružení při práci s lidmi donucenými odejít ze svých domovů kvůli válce nebo pronásledování vnímali ztížený přístup na trh práce, který tito lidé z různých důvodů zažívají. Rozhodli se proto v rámci hledání systematického a efektivního řešení vyzkoušet provoz sociálního podniku.

Kavárna nabízí dobroty ze všech koutů světa. Foto: Mareena

Dosud se nám v Mareena café podařilo zaměstnat 8 žen pocházejících ze Somálska, Afghánistánu, Íránu, Kamerunu či Ukrajiny. Práce v kavárně jim pomáhá nejen v ekonomické oblasti, ale zlepšuje také jejich komunikační dovednosti v slovenštině a pomáhá jim rozvíjet jejich potenciál. Toto vše zásadním způsobem přispívá k jejich začleněnosti do společnosti,“ říká ředitelka Mareeny Michaela Pobudová.

Kavárna vedle zaměstnání žen přináší také více porozumění do slovenské společnosti. Návštěvníci se při kávě, čaji nebo dezertu mohou seznámit s lidmi a kulturami, na které by jinak jen těžko narazili. Prozatím podnik fungoval v pronajatých prostorech Café Propeller díky pomoci bratislavské městské části Staré Mesto. Mareena chce v myšlence sociální kavárny pokračovat i nadále, proto spustila crowdfundingovou kampaň na Startlabu. Vybrané prostředky plánuje použít především k nákupu vybavení kavárny. Pokud by se vybralo více prostředků, budou použity na jazykovou přípravu a zaškolení žen v kavárně. Zatím dárci nápad podpořili 4 450 eury (v přepočtu více než 110 000 korun).

Na přesun do vlastních prostor vybírá organizace Mareena peníze v crowdfundingové kampani. Foto: Mareena

Zdroj: Mareena, Startlab

Související články

Zaručeně zlepší den

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…