Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slováci si vysnili léto bez komárů. Povolali dron, helikoptéru i dobrovolníky s mobilní aplikací

Do akce se zapojili dobrovolníci. Foto: Helena Jankovičová Kováčová, Devínská Nová Ves

Pod heslem „za šťastné léto“ brojí radnice proti larvám hmyzu, který Bratislavanům doslova pije krev. V okolí metropole se vyskytuje na tisíc míst se stojatou vodou ideální pro líheň komárů. Dobrovolníci z řad zdejších obyvatel je označují v mobilní aplikaci. Parazitologové pak přispěchají se speciálním postřikem, který není škodlivý pro další organismy.

Likvidátoři se spoléhají na více než stovku dobrovolníků. Ti jsou speciálně vyškoleni k identifikaci líhnišť, odběru vzorků vody a počítání larev. Právě jejich hustota ve vzorku, kterou zanášejí do speciální aplikace, je pro další postup parazitologů klíčová. Vybaveni jsou proto odběrovou naběračkou na tyči, kterou se dostanou nejen k hladině stojatých vod ve slepých ramenech Dunaje, ale také do odpadových kanálů, starých jam nebo odhozených pneumatik. Procházkami v okolí Bratislavy stráví jednu až dvě hodiny týdně. Díky stylu veřejné prezentace akce, který paroduje mobilizační kampaně z dob socialismu, si navíc mohou připadat jako hrdinové.

Kampaň má mírně recesistický kabátek. Foto: Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Cílem není komáry úplně vyhubit, ale redukovat jejich počet na snesitelnou mez, která Bratislavanům umožní letní posezení na zahradě a procházky kolem vody. Pomáhá k tomu biologický larvicid BTI. Toxicky působí pouze na larvy komárů, které jej považují za potravu, což je ve výsledku usmrtí. „BTI neúčinkuje na kukly komárů, protože už nepřijímají potravu. Počet generací kalamitních druhů komárů jsou tři až čtyři generace za rok. To znamená, že když teď zničíme dvě larvy za předpokladu, že jedna z nich je samička, tak hypoteticky zničíme 50 komárů a v další vlně 2500 samiček komárů,” vysvětluje parazitolog Nasir Jalili z Univerzity Komenského v Bratislavě.

Po identifikaci míry promořenosti ohniska larvami jde do akce právě BTI, který rozprašují specializované firmy pomocí postřikovačů nebo dronů. Pro případ kalamity jsou Slováci domluveni na spolupráci se sousedy z Rakouska, kteří přislíbili helikoptéru. Ačkoli jde o biologický postřik, v chráněných územích se aplikovat nebude.

Zdroje: lovcikomarov.sk, devinskanovaves.sk

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmírný podzim je na obzoru: chystá se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week

Výročí pražského metra: 50 let od jeho otevření

Pod povrchem Měsíce se skrývá další překvapení

První zoo na světě! Zoo Praha rozmnožila ketupu Pelovu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…