Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Méně kácení v blízkosti elektrického vedení. Pomůže výsadba keřů a travin

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Stromy nemluví jako lidé, vyjadřují se však šepotem listů. Rostou a žijí svým vlastním životem. Bylo by tedy chybou nepovažovat je za bytosti, které mají právo na život podobně jako lidé. Firma EG.D se proto snaží omezit kácení dřevin u elektrického vedení. S vědci z Mendelovy univerzity v Brně zahájila řízené sázení rostlin v ochranném pásmu vedení vysokého i velmi vysokého napětí.

Odborníci připravili tři druhy směsí. Cílem je zvýšit druhovou rozmanitost a také ušetřit náklady.  „Monitorovali jsme podmínky, dělali rozbory půdy, botanické vzorky, zastoupení hmyzu. Na základě toho jsme navrhli tři směsky: jednu druhově chudší, která je postavená na kostřavě rákosovité, potom střed a pak hodně druhově bohatou, kde je zastoupeno 40 druhů,“ uvedl Pavel Knot z Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity v Brně.

V ochranných pásmech musí energetici kácet či sekat dřeviny pravidelně jednou za několik let. V budoucnu se tomu chtějí vyhnout. Keře porostou maximálně do výšky tří metrů a nebude tak potřeba kácet ani sekat. „Při zajišťování ochranného pásma zůstávají často vykácené lesní průseky. Naším cílem je, abychom tato místa dokázali řízenou výsadbou znovu osadit náhradní zelení,“ uvedla projektová manažerka EG.D Denisa Litvanová. Nově bude moci firma nechat růst rostliny desítky let. Zároveň zabrání tomu, aby se šířily invazivní druhy, jako je akát, který se do průseků dostává.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…