Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výstava písku i opravený dům. Toto jsou nejlepší počiny českých muzeí loňského roku

Ilustrační foto: Pixabay

Ačkoli byla možnost navštívit kulturní instituce v loňském roce kvůli pandemii omezena, i přesto si česká muzea pro zájemce připravila řadu zajímavých výstav a projektů. Ty nejlepší ocenila porota v již devatenáctém ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Klání, ve kterém se oceňují počiny ve třech hlavních kategoriích, se letos zúčastnilo celkem 56 muzeí a galerií s 98 projekty. Cenu Muzejní výstava roku si odneslo Muzeum města Ústí nad Labem za výstavu za výstavu Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku. „Výstava hravou formou představila na první pohled obyčejný materiál. Přes tři tisíce vzorků písku z celého světa daly nahlédnout na jeho pestrost i strukturu,“ uvedli porotci k výstavě.

Ve druhé kategorii, Muzejní publikace roku, zvítězilo se svou knihou „Umění v nouzi!?“ Regionální muzeum v Teplicích. Tým autorů pod vedením Bohuslavy Chlebodárové představuje Teplice jako jedno z důležitých uměleckých center meziválečného období.

Za nejlepší Muzejní počin roku pak porota složená z nezávislých odborníků zvolila projekt „Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru“ Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Díky iniciativě pracovníků muzea se zde podařilo zrekonstruovat první realizovanou stavbu architekta Dušana Jurkoviče, kterou zničil v roce 2014 požár. Stavba, která nese název Libušín, tak znovu stojí na svém místě, kde stála od svého vzniku v roce 1925.

Gloria musealis, v překladu Sláva muzejní, je soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM. Jejím cílem je upozornit na kvalitní práci pracovníků českých muzeí při tvorbě výstav a expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů a lokalit kulturního a přírodního dědictví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dechberoucí mělčina u Bahamských ostrovů. Čemu vděčí za blankytnou barvu?

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…