Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vánoce v muzeu: 6 tipů na atraktivní vánoční výstavy

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Čím doladit vánoční atmosféru? Návštěvou tematické výstavy! Přinášíme vám několik tipů na neotřelé kulturní akce, na kterých najdete víc než sbírku betlémů.

Retro Vánoce v Informačním centru Slavičín

Vrátit se o několik desítek let zpět můžete na výstavě Jak se žilo v zimě a o Vánocích. Infocentrum ji připravilo ve spolupráci s majitelkou soukromého Muzea hraček Andreou Miklasovou. K vidění jsou původní skleněné baňky z 50. let minulého století, dobové oblečení a boty, hračky ze 70. let, vybavení na zimní sporty nebo televize z 80. let. Výstavě dominuje dobově nazdobený umělý vánoční stromeček vyrobený dědečkem majitelky Muzea hraček.

Retrovýstava v Infocentru Slavičín. Foto: Infocentrum Slavičín

Zapomenutá řemesla v pražské Betlémské kapli

Výstava nazvaná Jak se co dělávalo vás seznámí se starými, často už zapomenutými řemesly, která byla součástí života našich předků. Předvedou vám je sami tvůrci, kteří se těmito původními technikami zabývají. K vidění tak bude předení na kolovratu, výroba krajek, hraček nebo tvorba skleněných ozdob nad kahanem. Chybět nebudou betlémy zhotovené z různých materiálů.

Čokoládové Vánoce v Jihočeském muzeu

Zdobení stromečku čokoládovými figurkami je unikátní českou záležitostí. Výstava Vánoce v čokoládě vás zavede do historie tohoto zvyku, k vidění budou různé české i zahraniční čokoládové obaly, plechovky a krabičky, porcelán k servírování čokolády, chybět nebude ani výběr nejkrásnějších dobových vánočních kolekcí. Obdivuhodné je, že většina zapůjčených předmětů pochází ze sbírky Stanislava Krámského, majitele největší sbírky tohoto druhu na světě.

Sladké a voňavé Vánoce v Muzeu jižního Plzeňska Blovice

K Vánocům patří neodmyslitelně dobré jídlo. Pokud vám pro letošní rok došla inspirace, nenechte si ujít výstavu plnou chutí, vůní a ověřených receptů. Dozvíte se, jaká je tradice vybraných jídel, proč se určitá jídla připravují dodnes nebo jaké se k nim váží pověry. Seznámíte se se zapomenutými pokrmy spojenými s vánočním časem, například obřadním pečivem, štolami a záviny.

Evropské vánoční zvyky v Muzeu Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť

Vánoční zvyky v různých evropských zemích jsou hlavním tématem výstavy Vánoce u sousedů. Představí se tak Vánoce ve Velké Británii, Chorvatsku, Finsku, Švédsku, Maďarsku, Itálii nebo Řecku. Víte, že například v Maďarsku si děti na Mikuláše čistí boty nebo že v Řecku rozsvěcují modely lodí?

Modrobílé Vánoce ve Vlastivědném muzeu Olomouc

Modrotisk, tradiční řemeslo zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je prezentován prostřednictvím originálního vánočního pojetí. Výtvarnice Antonie Dostálková navrhla vlastní předměty, které je možné využít hlavně v bytovém interiéru. Na modrotiskových plátnech jsou k vidění postavy předvánočního období, jako sv. Mikuláš, Barbora a Lucie, vánoční atmosféru dokreslují také andělé, zavítat můžete ale i do světa pohádek, víl a skřítků.

ZDROJE: Město Slavičín, Vánoční výstava, Muzeum České Budějovice, Muzeum Blovice, Třešť, Vlastivědné muzeum Olomouc

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Dánové se už nemusí bát loupeží. Může za to absence hotovosti

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…