Čím doladit vánoční atmosféru? Návštěvou tematické výstavy! Přinášíme vám několik tipů na neotřelé kulturní akce, na kterých najdete víc než sbírku betlémů.
Vrátit se o několik desítek let zpět můžete na výstavě Jak se žilo v zimě a o Vánocích. Infocentrum ji připravilo ve spolupráci s majitelkou soukromého Muzea hraček Andreou Miklasovou. K vidění jsou původní skleněné baňky z 50. let minulého století, dobové oblečení a boty, hračky ze 70. let, vybavení na zimní sporty nebo televize z 80. let. Výstavě dominuje dobově nazdobený umělý vánoční stromeček vyrobený dědečkem majitelky Muzea hraček.
Výstava nazvaná Jak se co dělávalo vás seznámí se starými, často už zapomenutými řemesly, která byla součástí života našich předků. Předvedou vám je sami tvůrci, kteří se těmito původními technikami zabývají. K vidění tak bude předení na kolovratu, výroba krajek, hraček nebo tvorba skleněných ozdob nad kahanem. Chybět nebudou betlémy zhotovené z různých materiálů.
Zdobení stromečku čokoládovými figurkami je unikátní českou záležitostí. Výstava Vánoce v čokoládě vás zavede do historie tohoto zvyku, k vidění budou různé české i zahraniční čokoládové obaly, plechovky a krabičky, porcelán k servírování čokolády, chybět nebude ani výběr nejkrásnějších dobových vánočních kolekcí. Obdivuhodné je, že většina zapůjčených předmětů pochází ze sbírky Stanislava Krámského, majitele největší sbírky tohoto druhu na světě.
K Vánocům patří neodmyslitelně dobré jídlo. Pokud vám pro letošní rok došla inspirace, nenechte si ujít výstavu plnou chutí, vůní a ověřených receptů. Dozvíte se, jaká je tradice vybraných jídel, proč se určitá jídla připravují dodnes nebo jaké se k nim váží pověry. Seznámíte se se zapomenutými pokrmy spojenými s vánočním časem, například obřadním pečivem, štolami a záviny.
Vánoční zvyky v různých evropských zemích jsou hlavním tématem výstavy Vánoce u sousedů. Představí se tak Vánoce ve Velké Británii, Chorvatsku, Finsku, Švédsku, Maďarsku, Itálii nebo Řecku. Víte, že například v Maďarsku si děti na Mikuláše čistí boty nebo že v Řecku rozsvěcují modely lodí?
Modrotisk, tradiční řemeslo zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je prezentován prostřednictvím originálního vánočního pojetí. Výtvarnice Antonie Dostálková navrhla vlastní předměty, které je možné využít hlavně v bytovém interiéru. Na modrotiskových plátnech jsou k vidění postavy předvánočního období, jako sv. Mikuláš, Barbora a Lucie, vánoční atmosféru dokreslují také andělé, zavítat můžete ale i do světa pohádek, víl a skřítků.
ZDROJE: Město Slavičín, Vánoční výstava, Muzeum České Budějovice, Muzeum Blovice, Třešť, Vlastivědné muzeum Olomouc
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…