Máte ještě doma ručně šité roušky? Pak je můžete přinést či poslat do Muzea a Pojizerské galerie Semily. Místní muzejníci z nich plánují připravit výstavu Rouška patří do muzea, která návštěvníkům připomene nejen začátky pandemie provázené výrobou roušek, ale také zdůrazní lidskou tvořivost a soudržnost v těžkých časech.
Ve spojitosti s rouškami se mnohým vybaví obtížné shánění materiálu či hodiny strávené u šicího stroje. S vládním nařízením nosit namísto nich respirátory se však již nyní pomalu stávají minulostí. „V časech koronavirových uzávěr jsme často přemýšleli nad tím, jak v této zvláštní době naplnit jedno ze základních poslání muzejní sbírkotvorné činnosti – tedy shromažďovat doklady života obyvatel v dané době. Zamýšleli jsme se, jaké předměty jsou nejvíce spjaty s ranou covidovou dobou, a vyšlo nám z toho, že jsou to jednoznačně látkové roušky,“ vysvětlil historik a správce muzejních sbírek Tomáš Chvátal.
Semilští muzejníci proto vyhlásili výzvu Rouška patří do muzea, ve které prosí lidi o pomoc se shromažďováním vyrobených či zakoupených roušek. K zaslaným kouskům mohou zájemci připojit také popis toho, v jaké situaci rouška vznikla, kdo a z jakého materiálu ji ušil či kde byla používaná. „Primárně se soustředíme na Semily a okolí, ale budeme rádi i za zajímavé kousky odjinud,“ dodal k výzvě ředitel muzea Miroslav Šnaiberk. Vyprané a vyžehlené exempláře mohou zájemci zasílat až do konce září.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…