Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Iniciativa českých studentek pomáhá dětem čelit kyberšikaně

Zdroj fotografií: FB AntiCyberBullying project

Osobní zkušenost se šikanou je přiměla věnovat se tématu hlouběji a zabránit, aby jiné děti měly podobně nepříjemné zážitky. Dvojice studentek tak před dvěma lety založila iniciativu AntiCyberBullying project. Jejím prostřednictvím uspořádala osvětové přednášky už pro stovky žáků základních škol.

Hlavním posláním Kiany Knox a Simony Tarabové je upozornit děti i dospělé na to, jaké nebezpečí se na internetu může ukrývat. A nejen tam. „Přednášky na školách jsou jedna z věcí, která nás motivuje a posouvá nejdál. Ten pocit, který máme po tom, co odcházíme z přednášky, je nepopsatelný,“ říká Knox.

Jedna jediná rada jak čelit šikaně podle zakladatelek projektu neexistuje. „Občas se stačí zeptat agresora na jednoduchou otázku – proč to dělá? Ten totiž takovouto reakci nečeká a možná pak se svým chováním přestane,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek. Hlavní poselství iniciativy je ale jinde: „Základem je si uvědomit, že na to nejste nikdy sami!“ To se studentky snaží předat i skrze svůj instagramový účet, kde mimo jiné zveřejňují reálné příběhy dětí. Podílely se i na internetovém seriálu proti kyberšikaně #martyisdead.

AntiCyberBullying project není zdaleka jediným tuzemským projektem, který se problematice šikany věnuje. Velmi úspěšně pomáhá už tři roky aplikace Nenech to být, shodou okolností také studentská. Ta funguje jako anonymní schránka důvěry, kterou už využilo přes pět tisíc dětí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…