Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vědci vytvořili enzym, který rozloží plastové lahve během několika hodin

Zdroj fotografií: Canva

O plastu by se dalo říct, že je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Ukazuje se to zejména v poslední době, kdy vyvstává otázka, co s touto těžce rozložitelnou hmotou. Vědci našli možné řešení do budoucna. Je jím mutantní bakteriální enzym, který je schopný rozložit plastové lahve během několika hodin.

Unikátní enzym redukuje lahve na chemikálie, které jsou pak použity k výrobě nových nádob. Cílem společnosti Carbios, která se na jeho výzkumu podílela, je začít recyklovat v průmyslovém měřítku do pěti let. Jsme první společností, která uvedla tuto technologii na trh. Naším cílem je být v provozu do roku 2024 až 2025 ve velkém průmyslovém měřítku,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele společnosti Carbios Martin Stephan. Pokud se tyto ambice naplní, tak by mohlo dojít k zásadnímu snížení množství plastu, které končí na skládkách. Informoval o tom deník The Guardian.

Informace o novém enzymu zveřejnil na začátku dubna odborný časopis Nature. Výzkum začal screeningem sta tisíc mikroogranismů, které byly považované za nadějné kandidáty. Součástí studie byl i klíčový enzym, který rozkládá listy v kompostu. Ten se podařilo vědcům objevit před osmi lety. Odborníci enzym zanalyzovali a zmutovali za účelem zlepšit jeho schopnosti rozkládat plast, ze kterého se vyrábějí PET lahve.

Optimalizovaný enzym pak výzkumníci použili k rozložení tuny láhví. Výsledek byl dechberoucí – k 90procentnímu rozkladu došlo během pouhých deseti hodin. Zdá se, že před sebou máme objev budoucnosti. Rozložený materiál byl následně využit k výrobě nových plastových lahví.

Související články

Zaručeně zlepší den

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…