České hlavičky jsou ve světě nezastupitelné. Potvrzuje to nejnovější zjištění našich výzkumníků, kteří objevili jedovatý plyn sulfan ve spermiích, které jej samy vyrábí. Spermii chrání na jejích citlivých místech, když putuje oplodnit vajíčko. Informoval o tom server Aktuálně.
Zjištění by mohla do budoucna pomoci při řešení neplodnosti a při umělém rozmnožování hospodářských zvířat. „Objev by mohl vylepšovat in vitro (ve zkumavce) kultivace vajíček a spermií, které se dnes používají nejen v lidské medicíně, ale i ve veterinární, kde jsou reprodukční biotechnologie naprosto klíčové pro mléčnou a masnou produkci,“ uvedla hlavní autorka studie Hedvika Řimnáčová. Cílem je za pomocí sulfanu zlepšit vitalitu spermií a prodloužit jejich životaschopnost.
Sulfan, známý také jako sirovodík, si lidské tělo v malých dávkách vyrábí, například v mozku, játrech nebo právě varlatech. Sirovodík slouží jako antioxidant nebo signální molekula. Spermii chrání před závažnými poškozeními, síra z jeho molekul se naváže na zranitelná místa bílkovinných molekul. „Jakmile spermie opustí varle, musí pracovat s tím, co už má. Takže když se jí nějaký protein poškodí, tak už ho nemůže nahradit. Proto musí být hodně opatrná a mít hodně mechanismů, které zabrání tomu, aby se protein poškodil. A jedním z těchto mechanismů by mohl být právě sirovodík,“ doplnila Řimnáčová.
Zdroj: Aktuálně, Scientific Reports
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …