Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Čeští vědci objevili možné řešení neplodnosti

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České hlavičky jsou ve světě nezastupitelné. Potvrzuje to nejnovější zjištění našich výzkumníků, kteří objevili jedovatý plyn sulfan ve spermiích, které jej samy vyrábí. Spermii chrání na jejích citlivých místech, když putuje oplodnit vajíčko. Informoval o tom server Aktuálně.

Zjištění by mohla do budoucna pomoci při řešení neplodnosti a při umělém rozmnožování hospodářských zvířat. „Objev by mohl vylepšovat in vitro (ve zkumavce) kultivace vajíček a spermií, které se dnes používají nejen v lidské medicíně, ale i ve veterinární, kde jsou reprodukční biotechnologie naprosto klíčové pro mléčnou a masnou produkci,“ uvedla hlavní autorka studie Hedvika Řimnáčová. Cílem je za pomocí sulfanu zlepšit vitalitu spermií a prodloužit jejich životaschopnost.

Sulfan, známý také jako sirovodík, si lidské tělo v malých dávkách vyrábí, například v mozku, játrech nebo právě varlatech. Sirovodík slouží jako antioxidant nebo signální molekula. Spermii chrání před závažnými poškozeními, síra z jeho molekul se naváže na zranitelná místa bílkovinných molekul. „Jakmile spermie opustí varle, musí pracovat s tím, co už má. Takže když se jí nějaký protein poškodí, tak už ho nemůže nahradit. Proto musí být hodně opatrná a mít hodně mechanismů, které zabrání tomu, aby se protein poškodil. A jedním z těchto mechanismů by mohl být právě sirovodík,“ doplnila Řimnáčová.

Zdroj: Aktuálně, Scientific Reports

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…