Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší studentské experimenty poputují do vesmíru

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: plzen.eu

Plzeňští středoškoláci se v loňském roce zapojili do projektu Pilsen Cube II. Ten spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Studenti navrhli a sestrojili experimenty, které mohou být nainstalovány na palubu družice. O možnost vyslat svůj nápad do kosmického prostoru bojovaly desítky technicky zdatných studentů. Do závěrečného kola postoupilo 5 týmů.

„Všechny týmy navrhly smysluplné a realizovatelné experimenty. Na nich se středoškolští studenti naučili základní principy kosmických technologií. Vyzkoušeli si také pořizovat, zpracovávat a vyhodnocovat experimentální data ze satelitu a v budoucnu na základě získaných zkušeností mohou navrhovat třeba daleko složitější experimenty,“ zhodnotil práci týmu vedoucí projektu Jiří Masopust.

Přihlášení se utkali celkem ve třech kolech. V prvním navrhovali vlastní experiment, v druhé části sestavovali prototyp družice. Třetího kola se zúčastnilo již jen pět týmů. Jeho náplní bylo zabudování experimentu do družice. Studenti porotu překvapili nejen svými návrhy, ale také nadšením i schopností zorientovat se v anglicky psané dokumentaci. Celkově město Plzeň do projektu investovalo 1,5 milionu korun za účelem rozvoje nadaných jedinců.

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Vědci počítají prdy. Chytré prádlo má zlepšit péči o střeva

Hlas z hlubin minulosti: Vědci objevili 77 let ztracenou nahrávku velrybího zpěvu

Obří planeta u malé hvězdy překvapila astronomy

9 potravin schválených zubními lékaři, které přirozeně pomáhají v boji proti zubnímu kazu

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…