Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

7 drobných činů laskavosti, kterými můžete druhým rozzářit den

Ilustrační foto: Depositphotos

I drobný čin dokáže rozzářit celý den. Často sílu těchto malých činů laskavosti podceňujeme, vzpomeňte si ale, jak jste se cítili, když vám naposled někdo složit kompliment nebo pomohl s nákupem. Každý den máme možnost někomu vykouzlit úsměv na tváři, tak proč této příležitosti nevyužívat častěji?

Ve spěchu dnešní doby má jakýkoliv čin laskavosti sílu nás na chvíli vytrhnout z myšlenek, abychom našli čas usmát se na svět. Malá gesta, jako je podržení dveří od výtahu, poděkování či malá pozornost mohou dělat naše společné soužití krásnějším.  

V tomto článku přinášíme pár tipů na drobné laskavosti, které můžete praktikovat každý den. Šířit laskavost do světa totiž můžete i vy, a to docela jednoduše.

1. Složte kompliment

Milý kompliment, ať už pro blízkého nebo neznámého člověka, má velký potenciál rozzářit druhému člověku celý den. Zvykli jsme si především kritizovat a poukazovat na chyby a nedokonalosti okolo nás v domnění, že tím zlepšíme svět. Svět však můžeme zlepšovat i tím, že budeme chválit. Chutnalo vám jídlo v restauraci? Líbí se vám něčí módní styl? Někdo se hezky chová k zákazníkům? Dejte to najevo a pochvalte druhé. Nebojte se poukazovat na to hezké.

2. Zanechte zprávu

Čas od času potřebuje každý člověk povzbudit. Takové povzbuzení přitom nemusí vycházet pouze z motivačních knih nebo z úst našich blízkých. Na motivaci a inspiraci můžeme narazit kdekoliv kolem nás. Jděte všudypřítomné motivaci naproti a noste po ruce lepicí papírky s milými vzkazy. Vylepte je třeba na lavičku v parku nebo na zrcadlo veřejných toalet. Možná ani nevíte, kolika lidem může vaše cedulka dodat odvahu nebo proslunit den.

3. Připravte něco dobrého pro své blízké

Není nad překvapení! Připravte něco dobrého na zub doma pro své blízké nebo pro kolegy v práci. Pokud nejste v kuchyni zrovna mistři, můžete koupit oblíbenou pochoutku v obchodě. Fantazie nezná mezí a určitě snadno přijdete na to, co by vaším blízkým udělalo největší radost.

Ilustrační foto: Depositphotos

4. Pomozte někomu v potížích

Rozsypané drobné na zemi, těžké tašky, problémy s autem. Příležitostí pomoci druhým se nám naskýtá spousta. Musíme se jen koukat kolem sebe a být ochotní nabídnout pomocnou ruku. Možná váš starší soused potřebuje pomoc na zahradě nebo se někomu zaběhl pejsek. Pomoc je vždy vítána a zlepší den nejen tomu, komu pomůžete, ale i vám samým.

5. Buďte laskaví také k přírodě

Laskavost nemusíme praktikovat pouze směrem k druhým lidem. Laskaví můžeme být i k prostředí, ve kterém žijeme, k přírodě a planetě Zemi. Můžete postavit přístřešek pro hmyz, zasadit strom nebo se chovat co nejvíce ekologicky. Drobnosti pro planetu můžeme dělat každý jeden den.  

6. Napište nebo zavolejte svým blízkým

Není většího potěšení, než že na vás někdo upřímně myslí. Ozvěte se svým starým přátelům a pozvěte jen na skleničku nebo zavolejte babičce a zeptejte se, jak se má. Ukázat upřímný zájem o druhé lidi je tím nejlaskavějším činem ze všech. Nezapomínejte však na to se s lidmi, na kterých vám záleží, opravdu vídat, pouhý kontakt skrze sociální sítě nestačí.

7. Kupte Nocleženku nebo jinak přispějte na charitu

Na opravdovou pomoc nemusíte vykládat tisíce. Stačí si třeba čas od času odpustit ranní cappuccino z kavárny. Ušetřené peníze můžete věnovat na jakoukoliv charitu. Můžete třeba pořídit Nocleženku Armády spásy pro lidi bez domova. Nocleženka stojí pouhých 100 Kč a pomůže lidem bez střechy nad hlavou strávit noc v teple a najíst se.  

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Inspirace

3 jednoduché návyky, jak mít dobrou náladu

Společnost

Pohled, který dělá radost hned dvakrát. Dobropohled potěší blízké a pomůže vozíčkářům

Z domova

Jak se chovat k uprchlíkům z Ukrajiny?

Inspirace

Žijte život prosycený radostí. Jak na to?

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…