Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravotní postižení nemusí být překážkou v kariéře, potvrzují ocenění zaměstnanci

3 minuty radosti
Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Že i lidé se zdravotním postižením mohou být platnými zaměstnanci, potvrzují příběhy dvojice oceněných v anketě Zdravotně postižený zaměstnanec roku.

„Prošel velmi těžkou zkouškou, ale dokázal se vrátit do běžného života. A co více, dokázal se i vrátit do práce, kde mu firma našla místo v oddělení kontroly kvality,“ uvádí Marek Hovorka, který do soutěže nominoval svého kolegu Miloslava Kodeše – jednoho z pozdějších vítězů.

Kodeš pracoval v automobilce, když v roce 2013 prodělal těžkou mozkovou příhodu. Přesto se mu podařilo vrátit se do zaměstnání. Procesy spojené s prací si bral domů, kde se je učil s pomocí své manželky. Nyní je příkladem svým kolegům. „Pracuji ve skupině lidí, kde jsem jediný zdravotně znevýhodněný zaměstnanec a celkem úspěšně svou práci zvládám,“ říká Kodeš, který byl oceněn jako zaměstnanec roku z běžného trhu práce.

Jiří Hádek byl původní profesí automechanik. „Je mimořádným příkladem člověka s postižením, který se velmi dobře dokázal zařadit do pracovního procesu bez pomoci úřadu práce, a dokonce dokázal úspěšně změnit profesi a neustále se zdokonalovat a vzdělávat,“ popisuje Hádkovy úspěchy Dana Popčáková, která ho do soutěže nominovala.

Hádek se po nehodě vypracoval až na obchodního ředitele. „Moje postižení bylo překážkou, protože jsem nemohl dále vykonávat činnost ve svém oboru. Díky družstvu jsem však měl dobrý start do dalšího pracovního uplatnění,“ vzpomíná Hádek na své začátky na chráněném trhu práce. Svým příběhem by chtěl inspirovat i ostatní, které potkalo podobné neštěstí.

Soutěž letos popáté ocenila zaměstnance ve dvou kategoriích: zaměstnanec roku z chráněného trhu práce a z běžného trhu práce. „Pokaždé se nám sejde celá řada zajímavých a hlavně inspirativních příběhů, které ukazují, že i člověk, který má nějaký zdravotní handicap, může být pro svého zaměstnavatele naprosto nepostradatelnou součástí týmu,“ uvádí Hana Potměšilová ředitelka nadačního fondu, který soutěž pořádá.

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením vznikl před osmi lety jako reakce na tíživou situaci postižených při vstupu na trh práce. Věnuje se aktivnímu vytváření pracovních míst, ale i osvětě a vzdělávání lidí, kteří zdravotně postižené osoby zaměstnávají.

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …