Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak z nás pozitivní média mohou udělat lepší lidi

Zdroj fotografie: pexels.com

Mnoho let se výzkumníci zaměřovali pouze na to, jak škodlivá jsou média pro lidi, a jak mohou měnit jejich vnímání světa jako nebezpečného místa. Nyní studie přicházejí se zjištěními, které se týkají pozitivních účinků médií.

V roce 2012 byla uveřejněna studie výzkumnice Mary Beth Oliver z Penn State Univerzity, která zjistila, že filmy dokáží probudit v člověku pocity vřelosti a štěstí, pokud jsou ve filmu zdůrazňovány hodnoty jako je sociální spravedlnost a péče o slabší. Současně tyto pocity vzbuzovaly i větší motivaci stát se lepším člověkem a vykonávat dobré věci pro druhé lidi. Pro srovnání filmy, které slouží jenom k pobavení a zasmání, motivují lidi, aby se bavili a vyhledávali popularitu.

Výsledky výzkumu naznačují, že filmy ovlivňují nejen naši touhu dělat dobré věci, ale také způsob, jakým vnímáme svět jako celek. Lidé, kteří často sledují televizi, mívají pocit, že je svět špatný. Ti, kteří si vybírají z pořadů ty povznášející, vnímají svět jako bezpečný a laskavý. Tento pozitivní náhled na svět i věci, které nás obklopují, současně zlepšuje naše zdraví.

Mezi tyto povznášející filmy patří podle studentů např. Forrest Gump, Vzpomínka na Titány, Dlouhá cesta, Zrození šampióna či Věčný svit neposkvrněné mysli. Zdůrazňují totiž hodnotu lásky, laskavosti a propojení lidí mezi sebou. Po shlédnutí těchto filmů se účastníci výzkumu cítili více propojení se svými přáteli a rodinou, stejně jako s transcendentními, spirituálními aspekty života. Pokud si tedy vybereme filmy či pořady s inspirujícím obsahem, cítíme se lépe a pečujeme tím o naše předpoklady pro lásku a laskavost.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…