Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvířata ve zlínském útulku oslavila vlastní Vánoce

Projekt Němá tvář funguje už osm let. Cílem je najít nový domov co největšímu množství opuštěných zvířat. Zdroj: Němá tvář

Vánoce zdaleka nejsou jen svátky pro lidi. V různé podobě si je užívají i některá zvířata. Domácí mazlíčci od svých majitelů leckdy dostávají speciální pochoutky nebo hračky. Na ty, které majitele nemají, zase myslí zlínský projekt Němá tvář.

Jen před několika dny se v útulku Zlín-Vršava uskutečnila tradiční akce Vánoce v útulku. Jejím cílem je podpořit zvířata v nouzi. Akce nabízí každoročně zábavný program včetně vánočního občerstvení.

Na projektu spolupracuje také místní Základní škola Komenského II. „Děti celý podzim sbírají krmivo, pamlsky, deky, hračky – to vše se poté sejde na akci pod stromečkem a putuje do útulku,“ vysvětlila roli zapojené třídy manažerka projektu Martina Bukovjanová. Organizátoři také posléze oceňují nejlepší sběrače i třídu, takže mají děti motivaci navíc.

Zapojit se může i veřejnost. Město dodalo vánoční stromeček, pod který mohou zájemci přinést nadílku pro zvířata. Žádanými dárky jsou nejen hračky a pamlsky, ale také deky, matrace či pelíšky.

Organizátoři během akce vybírají peníze, které posléze putují na konto útulku. Návštěvníci je mohou vhodit přímo do kasičky nebo lze útulek podpořit zakoupením občerstvení či drobných dárků. Náklady na ně pokrývá příspěvek od kraje, který dostává Němá tvář dvakrát za rok.

„Podařilo se nám vybrat 13 246 korun a všechny peníze putují na konto útulku, kde se nejčastěji využívají na operace zvířat a následnou péči o ně,“ uvedla Bukovjanová. Dvě místní firmy navíc pomohly vlastními sbírkami a přispěly tak k celkovému obnosu dalšími osmi tisíci korunami.

Projekt Němá tvář funguje už osm let. Jeho členy jsou studenti místní fakulty multimediálních komunikací. Primárním cílem je najít nový domov co největšímu množství opuštěných zvířat. Studenti se také snaží zvýšit povědomí o útulku Zlín-Vršava nebo prostřednictvím různých akcí vybírat na jeho konto finance.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku otevře první udržitelný obchoďák. Kdy a kam vyrazit na nákup?

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…