Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zvířata ve zlínském útulku oslavila vlastní Vánoce

Projekt Němá tvář funguje už osm let. Cílem je najít nový domov co největšímu množství opuštěných zvířat. Zdroj: Němá tvář

Vánoce zdaleka nejsou jen svátky pro lidi. V různé podobě si je užívají i některá zvířata. Domácí mazlíčci od svých majitelů leckdy dostávají speciální pochoutky nebo hračky. Na ty, které majitele nemají, zase myslí zlínský projekt Němá tvář.

Jen před několika dny se v útulku Zlín-Vršava uskutečnila tradiční akce Vánoce v útulku. Jejím cílem je podpořit zvířata v nouzi. Akce nabízí každoročně zábavný program včetně vánočního občerstvení.

Na projektu spolupracuje také místní Základní škola Komenského II. „Děti celý podzim sbírají krmivo, pamlsky, deky, hračky – to vše se poté sejde na akci pod stromečkem a putuje do útulku,“ vysvětlila roli zapojené třídy manažerka projektu Martina Bukovjanová. Organizátoři také posléze oceňují nejlepší sběrače i třídu, takže mají děti motivaci navíc.

Zapojit se může i veřejnost. Město dodalo vánoční stromeček, pod který mohou zájemci přinést nadílku pro zvířata. Žádanými dárky jsou nejen hračky a pamlsky, ale také deky, matrace či pelíšky.

Organizátoři během akce vybírají peníze, které posléze putují na konto útulku. Návštěvníci je mohou vhodit přímo do kasičky nebo lze útulek podpořit zakoupením občerstvení či drobných dárků. Náklady na ně pokrývá příspěvek od kraje, který dostává Němá tvář dvakrát za rok.

„Podařilo se nám vybrat 13 246 korun a všechny peníze putují na konto útulku, kde se nejčastěji využívají na operace zvířat a následnou péči o ně,“ uvedla Bukovjanová. Dvě místní firmy navíc pomohly vlastními sbírkami a přispěly tak k celkovému obnosu dalšími osmi tisíci korunami.

Projekt Němá tvář funguje už osm let. Jeho členy jsou studenti místní fakulty multimediálních komunikací. Primárním cílem je najít nový domov co největšímu množství opuštěných zvířat. Studenti se také snaží zvýšit povědomí o útulku Zlín-Vršava nebo prostřednictvím různých akcí vybírat na jeho konto finance.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.