Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ztracené pozůstatky posledního tasmánského tygra byly nalezeny po 85 letech

Ilustrační foto: Pixabay

Objev nepublikované zprávy muzejního preparátora z let 1936/37 zmiňoval tasmánského tygra mezi seznamem exemplářů zpracovaných během daného roku. Dlouho nikdo nevěděl, kde se dochované ostatky nachází. Až donedávna. O této zajímavé novince informoval server Interesting Engineering.

Poslední tasmánský tygr (pozn. red.: odborně thylacin) zemřel v zajetí. Stalo se to v roce 1936 v australské Baumaris Zoo.

Výzkumníci Robert Paddle a Kathryn Medlock nedávno odhalili, že se jeho ostatky ukrývají v Tasmánském muzeu a galerii umění (TMAG) v Austrálii, kde ležely netknuté asi 85 let. Pozůstatky se poprvé dostaly do sbírek TMAG již v roce 1936, tedy těsně po smrti posledního jedince tasmánského tygra.

Poslední thylacin byl chycen lovcem a prodán do zoo

Thylacin byl na australské pevnině z velké části vyhuben asi před 2 000 lety, ale dokázal přežít v oblasti Tasmánie. Pozice vrcholového predátora mu bohužel nepomohla. Evropští osadníci v roce 1 800 měli totiž podezření, že za výrazné ztráty dobytka může právě thylacin, takže zvíře záměrně lovili ve velkém, čímž je zcela vyhubili.

Zdroj: Tasmanian Museum and Art Gallery 

Posledním známým thylacinem byla stará samice, která byla odchycena lovcem Eliasem Churchillem a prodána do zoo v polovině května 1936. Samička však žila jen několik měsíců, a když zemřela, bylo její tělo převezeno právě do Tasmánského muzea a galerie umění.

Mnoho muzejních kurátorů a badatelů se snažilo ztracené ostatky dohledat, nicméně bez úspěchu, protože v zoologické sbírce nebyla o jejich dalším osudu ani zmínka. Nicméně právě díky nálezu nepublikované zprávy muzejního preparátora se došlo k zjištění, že ostatky thylacina se opravdu nachází v muzeu.

Tělo tasmánského tygra bylo po objevení zařazeno do vystavovaných muzejních fosilií. Dochované části budou sloužit jako ukázkový materiál pro školní třídy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Jak se cítit dobře navenek i uvnitř – znáte elixír mládí?

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Vybavte si zahradu stylovým zahradním nábytkem pro teplé dny i noci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…