Dlouho byly považovány za vyhynulé, až v roce 1938 rybáři jednu latimérii u pobřeží Jihoafrické republiky vylovili. Vědci pak našli ještě několik dalších míst, kde tyto ryby žijí. Mysleli si však, že se dožívají věku okolo dvaceti let. Podle nové studie francouzských výzkumníků, o které píše deník BBC, však mohou mít tyto živoucí fosilie podobně dlouhý život jako žraloci, tedy až sto let.
K novým závěrům vědci dospěli díky zkoumání šupin – podobně jako se podle letokruhů určuje stáří stromů. Specifikem těchto ryb je, že za svůj život mají jen několik mláďat, která navíc obvykle zplodí až v pozdním věku. „Latimérie podle všeho mají ze všech mořských ryb jeden z nejpomalejších, možná dokonce nejpomalejší životní cyklus, který se víc podobá hlubokomořským žralokům,“ řekl Kélig Mahé z výzkumného ústavu v severofrancouzském Boulogne-sur-Mer.
Neobvyklý životní cyklus pak ryby činí ještě náchylnější k vyhynutí a jejich blahobytu nepřispívá ani nadměrný rybolov či klimatická změna. Nová zjištění o dlouhověkosti tohoto druhu by mohla pomoci také ochráncům přírody, kteří chtějí prosadit přísnější opatření pro jeho ochranu.
Latimérie podivné žijí v jeskyních u oceánského dna, váží až 90 kilogramů a dorůstají délky 1,8 metru. Až do jejich objevení na začátku 20. století se vědci domnívali, že podobné ryby již před několika desítkami milionů let vyhynuly.
Zdroj: BBC
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…