Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živoucí fosilie překvapily vědce. Latimérie se dožívají až 100 let a zaslouží si chránit

Ilustrační foto: Depositphotos

Dlouho byly považovány za vyhynulé, až v roce 1938 rybáři jednu latimérii u pobřeží Jihoafrické republiky vylovili. Vědci pak našli ještě několik dalších míst, kde tyto ryby žijí. Mysleli si však, že se dožívají věku okolo dvaceti let. Podle nové studie francouzských výzkumníků, o které píše deník BBC, však mohou mít tyto živoucí fosilie podobně dlouhý život jako žraloci, tedy až sto let.

K novým závěrům vědci dospěli díky zkoumání šupin – podobně jako se podle letokruhů určuje stáří stromů. Specifikem těchto ryb je, že za svůj život mají jen několik mláďat, která navíc obvykle zplodí až v pozdním věku. „Latimérie podle všeho mají ze všech mořských ryb jeden z nejpomalejších, možná dokonce nejpomalejší životní cyklus, který se víc podobá hlubokomořským žralokům,“ řekl Kélig Mahé z výzkumného ústavu v severofrancouzském Boulogne-sur-Mer.

Neobvyklý životní cyklus pak ryby činí ještě náchylnější k vyhynutí a jejich blahobytu nepřispívá ani nadměrný rybolov či klimatická změna. Nová zjištění o dlouhověkosti tohoto druhu by mohla pomoci také ochráncům přírody, kteří chtějí prosadit přísnější opatření pro jeho ochranu.

Latimérie podivné žijí v jeskyních u oceánského dna, váží až 90 kilogramů a dorůstají délky 1,8 metru. Až do jejich objevení na začátku 20. století se vědci domnívali, že podobné ryby již před několika desítkami milionů let vyhynuly.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Operace na špičkové úrovni. Klinika chirurgie páteře v pražském Motole získala prestižní akreditaci

Senioři si přijdou na své. Botanická zahrada pro ně chystá vzdělávací program

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…