Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živoucí fosilie překvapily vědce. Latimérie se dožívají až 100 let a zaslouží si chránit

Ilustrační foto: Depositphotos

Dlouho byly považovány za vyhynulé, až v roce 1938 rybáři jednu latimérii u pobřeží Jihoafrické republiky vylovili. Vědci pak našli ještě několik dalších míst, kde tyto ryby žijí. Mysleli si však, že se dožívají věku okolo dvaceti let. Podle nové studie francouzských výzkumníků, o které píše deník BBC, však mohou mít tyto živoucí fosilie podobně dlouhý život jako žraloci, tedy až sto let.

K novým závěrům vědci dospěli díky zkoumání šupin – podobně jako se podle letokruhů určuje stáří stromů. Specifikem těchto ryb je, že za svůj život mají jen několik mláďat, která navíc obvykle zplodí až v pozdním věku. „Latimérie podle všeho mají ze všech mořských ryb jeden z nejpomalejších, možná dokonce nejpomalejší životní cyklus, který se víc podobá hlubokomořským žralokům,“ řekl Kélig Mahé z výzkumného ústavu v severofrancouzském Boulogne-sur-Mer.

Neobvyklý životní cyklus pak ryby činí ještě náchylnější k vyhynutí a jejich blahobytu nepřispívá ani nadměrný rybolov či klimatická změna. Nová zjištění o dlouhověkosti tohoto druhu by mohla pomoci také ochráncům přírody, kteří chtějí prosadit přísnější opatření pro jeho ochranu.

Latimérie podivné žijí v jeskyních u oceánského dna, váží až 90 kilogramů a dorůstají délky 1,8 metru. Až do jejich objevení na začátku 20. století se vědci domnívali, že podobné ryby již před několika desítkami milionů let vyhynuly.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Meteorologicky ústav zlepšil předpověď silných bouřek. Sleduje je speciální skupina

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …