Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lidé se na Mars dopraví vesmírnou lodí s jaderným pohonem

Foto: Pexels

Výlety do vesmíru by měly být v budoucnu poměrně běžnou záležitostí. Vědci počítají s tím, že nedávný technologický pokrok umožní urychlit cestu na Mars díky používání kosmických lodí s jaderným pohonem, uvedl server Earth.

Cesta na Mars v současné době trvá přibližně sedm měsíců, je potřeba urazit dráhu dlouhou 300 milionů mil. NASA ve spolupráci s americkou Agenturou pro pokročilé výzkumné projekty nyní navrhuje ambiciózní plán, který by měl cestování výrazně zkrátit. Počítá s použitím kosmické lodi s jaderným pohonem.

NASA si klade za cíl vypustit kosmickou loď známou jako DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations), na oběžnou dráhu Země buď koncem roku 2025, nebo začátkem roku 2026. Kosmická loď, kterou staví Lockheed Martin, přední letecká a obranná společnost, bude sloužit jako testovací prostředí pro tuto převratnou technologii.

Vesmírná technologie s jaderným pohonem

Jaderná termální raketa (NTR), nosná technologie DRACO, se může pochlubit poměrem tahu k hmotnosti přibližně 10 000krát větším než elektrický pohon a dvakrát až pětkrát vyšší účinností než chemický pohon ve vesmíru. Tato technologie využívá teplo z jaderného štěpného reaktoru k ohřevu vodíkové pohonné látky, která pak expanduje skrz trysku, aby poskytla tah pohánějící kosmickou loď vpřed.

Pohonný systém NTR kromě zrychlení tranzitu slibuje i zvýšení bezpečnosti pro astronauty. Zkrácená doba trvání cesty se promítá do snížení rizika vystavení radiaci z hlubokého vesmíru a menší logistické stopy v důsledku menšího množství zásob potřebných pro cestu. „Pokud máme rychlejší cesty pro lidi, jsou to bezpečnější cesty,“ řekla zástupkyně administrátora NASA a bývalá astronautka Pam Melroyová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…