Výlety do vesmíru by měly být v budoucnu poměrně běžnou záležitostí. Vědci počítají s tím, že nedávný technologický pokrok umožní urychlit cestu na Mars díky používání kosmických lodí s jaderným pohonem, uvedl server Earth.
Cesta na Mars v současné době trvá přibližně sedm měsíců, je potřeba urazit dráhu dlouhou 300 milionů mil. NASA ve spolupráci s americkou Agenturou pro pokročilé výzkumné projekty nyní navrhuje ambiciózní plán, který by měl cestování výrazně zkrátit. Počítá s použitím kosmické lodi s jaderným pohonem.
NASA si klade za cíl vypustit kosmickou loď známou jako DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations), na oběžnou dráhu Země buď koncem roku 2025, nebo začátkem roku 2026. Kosmická loď, kterou staví Lockheed Martin, přední letecká a obranná společnost, bude sloužit jako testovací prostředí pro tuto převratnou technologii.
Jaderná termální raketa (NTR), nosná technologie DRACO, se může pochlubit poměrem tahu k hmotnosti přibližně 10 000krát větším než elektrický pohon a dvakrát až pětkrát vyšší účinností než chemický pohon ve vesmíru. Tato technologie využívá teplo z jaderného štěpného reaktoru k ohřevu vodíkové pohonné látky, která pak expanduje skrz trysku, aby poskytla tah pohánějící kosmickou loď vpřed.
Pohonný systém NTR kromě zrychlení tranzitu slibuje i zvýšení bezpečnosti pro astronauty. Zkrácená doba trvání cesty se promítá do snížení rizika vystavení radiaci z hlubokého vesmíru a menší logistické stopy v důsledku menšího množství zásob potřebných pro cestu. „Pokud máme rychlejší cesty pro lidi, jsou to bezpečnější cesty,“ řekla zástupkyně administrátora NASA a bývalá astronautka Pam Melroyová.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…