Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Jak pokosit trávu, aby to bylo v souladu s přírodou? Na úbočí Pradědu a Švýcárny v Jeseníkách zkoušejí ekologickou metodu. Horské trávníky tam od konce června spásají ovce, koně a krávy. V Chráněné krajinné oblasti Jeseníky tak podle odborníků pomáhají udržet cenné bezlesí.

Pro horské podmínky byly vybrány kravky skotského náhorního skotu a koně huculského plemene z farmy ve Verniřovicích na Šumpersku. Valašské ovce a poníky dodala rodinná farma z obce Stránské na Bruntálsku. „Návrat krav do okolí turistické chaty Švýcárna znamená nejen symbolický návrat k tradičnímu způsobu hospodaření, ale je zejména opatřením ke zvýšení druhové diverzity, podpořením zbytkových populací konkurenčně slabších druhů, včetně druhů vzácných a zákonem zvláště chráněných,“ uvádějí zástupci CHKO Jeseníky na svém webu.

Pasoucí se dobytek v nejvyšších partiích Jeseníků vzbudil velký zájem u návštěvníků Pradědu. Panely popisující důvody obnovy tradičního spásání horských trávníků jsou nejčtenější z těch, které jsou v tomto horském terénu instalovány.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…