Želví samec Diego, který svým sexuálním apetitem pomohl zachránit celý druh, se vrací domů

Zdroj fotografií: FB Parque Nacional Galápagos

Populární samec z druhu želv obrovských jménem Diego se ve svém věku více než 100 let vrací do volné přírody. V národním parku na ekvádorských ostrovech Galapágy se povedlo díky jeho sexuální aktivitě zachránit celý živočišný druh před vyhynutím.

Ještě v sedmdesátých letech minulého století žilo na Galapágách pouze 15 želv obrovský, celkem 12 samic a 3 samci, včetně slavného Diega. Této skupině se za velkého přispění aktivního samce povedlo rozmnožit svůj živočišný druh na aktuálně dva tisíce jedinců.

Správa národního parku na Galapágách odhaduje, že přibližně 40 procent současné populace želv na ostrově jsou právě potomky Diega. „Vytvořili jsme matematické modely s různými možnými scénáři pro následujících 100 let a všechny závěry ukazují, že ostrov má dostatečné podmínky pro záchranu populace želv,“ řekl Washington Tapia, ředitel iniciativy pro obnovu populace želv obrovských.

Želvímu samci je dnes více než sto let, před tím, než byl přijat do programu na záchranu želví populace, žil více než 30 let v americké zoo v San Diegu. Po téměř osmdesáti letech, kdy pobýval mimo svůj původní domov, se tak předpokládá jeho návrat na domovský Española Island letos v březnu.

Autor článku

Eva Krejčí