Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ze sci-fi se stala realita. Češi sestavili robota balancujícího na dvou nohách

Zdroj fotografie: ČVUT

České vysoké učení technické (ČVUT) má na kontě další úspěch. Doktorandi z Fakulty elektrotechnické sestavili unikátního robota, který dokáže balancovat na dvou nohách. Bude sloužit (nejen) k výuce dynamického řízení. Takový model robota přitom ještě nedávno patřil do říše vědeckých fantazií.

Zařízení bude k dispozici také veřejnosti. Sestrojit by ho měl být schopný každý pokročilý kutil. Robot je vytištěný na 3D tiskárně a elektrosoučástky pochází z běžných e-shopů pro elektrotechniky. Pořizovací náklady se přitom vyšplhají asi na 50 tisíc korun. K zajištění autonomního pohybu stačí robota osadit kamerami, GPS navigací a dalšími senzory. Robůtek by pak měl zvládat za jízdy přeskakovat překážky nebo skákat do schodů.

Zdroj: YouTube

Do budoucna by však mohl být oblíbený nejen mezi amatérskými nadšenci a vyučujícími. „Pokud jej vybavíte potřebnými doplňky, mohl by sloužit k doručování menších zásilek, k bezpečnostním kontrolám v budovách, jako robotický prezentér na konferencích nebo třeba jako číšník či asistent v kanceláři. Necháme se překvapit,“ uvedl spoluautor robota Martin Gurtner z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechniky ČVUT. Doktorandi nyní plánují vyzvat talentované studenty, aby se zapojili do dalšího vývoje a souvisejících experimentů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu