Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravé zuby, zdravý mozek. Léčba parodontózy může být klíčem k prevenci Alzheimerovy choroby

Ilustrační foto: Pexels

Zásadní význam bakterií v ústech pro naše zdraví potvrdil nový výzkum vědců z Newyorkské univerzity. U starších lidí totiž může být bakteriální nerovnováha v dutině ústní indikátorem Alzheimerovy choroby.

Lidský orální mikrobiom se skládá z bakterií prospěšných i škodlivých našemu zdraví. U zdravých jedinců jsou mikroorganismy v rovnováze. Při parodontóze však dochází k ustupování dásní a tvorbě prostoru pro množení škodlivých bakterií. Právě ty mají podle nové studie spojitost s výskytem proteinů typických pro pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Stav ústní dutiny ovlivňuje i zdraví mozku. Ilustrační foto: Freepik

Alzheimerova choroba je charakteristická ukládáním specifických proteinů v mozku a nervových buňkách. Jedním z nich je biomarker amyloid beta. Jeho hladina se zvyšuje s nástupem nemoci a je měřitelná roky před jejími prvními projevy. Výsledky studie poukazují na překvapivou souvislost stavu dutiny ústní a hladiny těchto proteinů v mozku.

Zjistili jsme, že přítomnost amyloidů v mozku souvisí se zvýšeným množstvím škodlivých bakterií a sníženým množstvím těch prospěšných v dutině ústní,“ uvedla vedoucí výzkumu Angela Kamer. Vědci se domnívají, že zdravé bakterie mohou chránit mozek před nástupem Alzheimerovy choroby. Zdůrazňují proto důležitost správné péče o zuby i dásně a udržování bakteriální rovnováhy v ústech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…