Některé části berlínské zdi jsou vidět v galeriích po celém světě, a tak slouží jako upomínka či pro vzdělávací účely. Jiné kusy však našly praktičtější využití – třeba jako ty v berlínské třídírně odpadů.
Na každou z různě velkých částí berlínské zdi čekal po jejím pádu 9. listopadu 1989 jiný osud. Kromě umístění v galeriích, muzeích a vzdělávacích institucích je poslání některých z nich ryze praktické. Několik stovek jich slouží k oddělování různých druhů materiálu v místním třídicím dvoře.
Berlínská firma ALBA, která se zabývá tříděním a zpracováním odpadu, byla jednou z těch, jež se na bourání berlínské zdi podílely. V jejím areálu je nyní přes 330 kusů této masivní stavby. Jednotlivé části jsou průměrně 3,8 metru vysoké a váží okolo 1,5 tuny. Vzhledem k účelu, k němuž berlínská zeď původně sloužila, se firma nedomnívá, že by šlo o zneuctění památky. Naopak považují za pozitivní, že jí dokázali najít další upotřebení. Kromě toho byla většina betonové hmoty již dávno rozemleta a použita například při stavbě silnic.
Zdroj: Ekolist
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce
Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…