Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zbytky berlínské zdi našly nové využití. Slouží pro třídění odpadu

Zdroj fotografií: Pixabay

Některé části berlínské zdi jsou vidět v galeriích po celém světě, a tak slouží jako upomínka či pro vzdělávací účely. Jiné kusy však našly praktičtější využití – třeba jako ty v berlínské třídírně odpadů.

Na každou z různě velkých částí berlínské zdi čekal po jejím pádu 9. listopadu 1989 jiný osud. Kromě umístění v galeriích, muzeích a vzdělávacích institucích je poslání některých z nich ryze praktické. Několik stovek jich slouží k oddělování různých druhů materiálu v místním třídicím dvoře.

Berlínská firma ALBA, která se zabývá tříděním a zpracováním odpadu, byla jednou z těch, jež se na bourání berlínské zdi podílely. V jejím areálu je nyní přes 330 kusů této masivní stavby. Jednotlivé části jsou průměrně 3,8 metru vysoké a váží okolo 1,5 tuny. Vzhledem k účelu, k němuž berlínská zeď původně sloužila, se firma nedomnívá, že by šlo o zneuctění památky. Naopak považují za pozitivní, že jí dokázali najít další upotřebení. Kromě toho byla většina betonové hmoty již dávno rozemleta a použita například při stavbě silnic.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.