Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zažeňte nudu s netopýry. Celoroční soutěž zabaví děti i dospělé

Foto: Náš soused netopýr

Jak se žije netopýrům? Odpověď na tuto otázku přináší zábavný projekt s názvem Na půdě, tam to žije! z dílny České společnosti pro ochranu netopýrů. Účastníci se díky němu blíže seznámí s životním cyklem těchto savců a získají náměty na zajímavé aktivity v přírodě. Součástí je i soutěž, která probíhá po celý rok.

Cílem projektu je zlepšit ochranu netopýrů žijících v blízkosti člověka, zejména druhů vázaných na úkryty v budovách. V závěru loňského roku proto organizace vydala novou publikaci s názvem Netopýří rok plný zážitků. Hlavní motivací bylo přiblížit lidem zajímavou formou unikátní životní cyklus těchto zvířat a zároveň motivovat zejména děti k vycházkám do přírody. „Netopýří rok je tedy tak trochu univerzální kalendář, který obsahuje deníkové záznamy jedné netopýří samičky, a tak trochu zápisník s řadou námětů na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku,“ uvedla Eva Cepáková, jedna z autorek publikace. Její on-line verze je volně dostupná na popularizačním webu napude.sousednetopyr.cz.

Kromě prohlížení brožury je možné se také aktivně zúčastnit soutěže. Stačí sledovat facebookový profil Náš soused netopýr. Tam se budou v průběhu roku objevovat soutěžní zadání a výzvy ke sdílení zážitků i výsledků pozorování a pokusů. Ze zaslaných příspěvků pak organizátoři každý měsíc vylosují výherce, který získá malou tematickou odměnu. Soutěž odstartovala v březnu, tedy symbolicky v době, kdy se netopýři probouzejí ze zimního spánku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…