Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak zajistit, aby byly respirátory stále účinné? Čeští vědci z Vysoké školy chemicko-technologické vyvinuli zařízení, které umí dezinfikovat respirátory. Jeho účinnost je téměř stoprocentní.

Přenosné zařízení je větší hranatá dóza, ve které jsou čtyři elektrody. Nad nimi je umístěna mřížka, na kterou stačí položit respirátory, zaklopit víko, a pak už jen zmáčknout tlačítko a hodinu počkat. Na elektrodách začnou po zapojení vznikat koronové výboje a díky nim z okolí elektrody začnou vylétat excitované částice kyslíku, ozonu a další. Těm se daří narušit částice koronaviru zachycené na respirátorech. Informoval o tom Rozhlas.

Zařízení díky takzvanému koronovému výboji dokáže dezinfikovat respirátory. Zdroj fotografie: VŠCHT

Značnou výhodou je nejen efektivnost této technologie, ale i její šetrnost vůči respirátorům. Tato metoda dezinfekce je totiž nijak neničí. Použití zařízení doma je teoreticky možné už nyní. Data jsou veřejně dostupná, kdokoliv si je tedy může stáhnout, vytisknout si podle nich zařízení na 3D tiskárně, dokoupit elektrody a zdroj a celý tento stroj na dezinfekci si postavit sám.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory