Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jak zajistit, aby byly respirátory stále účinné? Čeští vědci z Vysoké školy chemicko-technologické vyvinuli zařízení, které umí dezinfikovat respirátory. Jeho účinnost je téměř stoprocentní.

Přenosné zařízení je větší hranatá dóza, ve které jsou čtyři elektrody. Nad nimi je umístěna mřížka, na kterou stačí položit respirátory, zaklopit víko, a pak už jen zmáčknout tlačítko a hodinu počkat. Na elektrodách začnou po zapojení vznikat koronové výboje a díky nim z okolí elektrody začnou vylétat excitované částice kyslíku, ozonu a další. Těm se daří narušit částice koronaviru zachycené na respirátorech. Informoval o tom Rozhlas.

Zařízení díky takzvanému koronovému výboji dokáže dezinfikovat respirátory. Zdroj fotografie: VŠCHT

Značnou výhodou je nejen efektivnost této technologie, ale i její šetrnost vůči respirátorům. Tato metoda dezinfekce je totiž nijak neničí. Použití zařízení doma je teoreticky možné už nyní. Data jsou veřejně dostupná, kdokoliv si je tedy může stáhnout, vytisknout si podle nich zařízení na 3D tiskárně, dokoupit elektrody a zdroj a celý tento stroj na dezinfekci si postavit sám.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…